KOSGEB İş Planı Finansal Plan

İş Planı hazırlama setimizin geldik bence en önemli kısmına yani finansal planı yaptığımız ve nakit akış tablolarını incelediğimiz bölüme. Her işletme belirli amaç ve bilgi ile kurulur ama onun can damarı SERMAYE ve İŞLETME döngüsünü sağlayacak SERMAYE PLANLAMASIdır.

 BÖLÜM 6: FİNANSAL PLAN

   Bu bölümde iş planımızın 1-5 bölümleri arasında temellerini belirlediğimiz pazarlama, satış, üretim, personel, işletme ile ilgili gider ve gelirleri planlayacağımız, aylık ve 1 yıllık nakit akış tabloları oluşturacağımız kısımdır.

   6.1 Başlangıç Maliyetleri ve Diğer Başlangıç Giderleri

    Kosgeb yeni girişimci desteğine başvuru yapacağımız girişim için kuruluş ve başlangıç aşamasında gerçekleştireceğimiz maliyetler bu kalemde yer alacak. Peki nelerdir bu

   6.2 İşletme Giderleri

   Her işletmenin aylık sabit giderleri olmaktadır. işte bu her ay sabit olarak gerçekleşen giderlere sabit işletme giderleri, döneme veya satış/üretim hacmine göre değişsen işletme giderlerine değişken işletme giderleri diyoruz. Bunlar nelerdir,

   kira, aidat, elektrik, su, yakıt, telefon, cep telefonu, faks, internet, kırtasiye, yemek, servis, çay ve ikram, personel maaşı, sigorta ve bağ-kur, vergi, harç gibi giderlerdir.

   6.3 Nakit Projeksiyonları

   Aylara göre dağıtılmış yıllık gelir ve giderleri belirli başlıklar altında toplayan ve işletmenin nakit akışını bir bakışta anlatabilen tablolar yardımı ile bu kısmı ifade edebiliriz. Bu nakit projeksiyonu yada nakit akış şeması içerisinde kasaya giren paraları üst kısımda, kasadan çıkanları ise alt kısımda kalem kalem yazarak ara toplamlar oluşturuyoruz.

   6.4 Üretim/Satış Hedefleri

   Üretim ve satış planlamasına önceki bölümlerde değindiğimiz girişim için ilgili hedeflerin rakamsal olarak yazacağız.

   6.5 Kâra Geçiş Noktası

    Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde formülasyonu ifade edilen kara geçiş noktası ile girişimimiz ile sunacağımız hizmet veya ürününden kaç adet pazarlar isek maliyetlerimizi karşılar kara geçeriz sorusuna cevap verir. Burada çıkan kara geçiş noktası iş planına konu olan girişimcilik başvurumuz için KOSGEB tarafından işletmenin karlılığı yada rantabıl olup olmadığı anlamak daha kolay olacaktır.

   6.6 Özkaynak ve/veya Diğer Kaynaklardan Sağlanacak Finansman

   Yukarıdaki değerlendirilen giderler, kuruluş harcamaları ve aylık işletme giderleri oluşturulan nakit akış projeksiyonu ile ortaya çıkacak olan ve başlangıçta veya ilerleyen dönemlerde girişimcinin işletmeye koyması gerekn sermaye, bu sermayenin kaynağı ve geri ödemesi bu kısımda yazılacaktır.

Kısaca başlıklar halinde geçtiğimiz bu KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Başvurusu İş Planı projesi ile genel konulara değindik, daha detaylı bilgilenme için www.kosgeb.gov.tr sitesini ve diğer yazılarımızı  inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

WhatsApp chat WhatsApp İletişim