KOSGEB İş Planı Üretim Planı

Kosgeb Yeni Girişimci Desteği İş Planı Hazırlama konusunda bölüm bölüm yazdığımız yazılarını geldik 4. Bölüme. Bu kısımda üretim, üretim planlaması ve sürecin aşamaları hakkında sorulara cevap vermeye çalışacağız.

BÖLÜM 4: ÜRETİM PLANI

Bu bölümde  önceki bölümlerde belirlediğimiz, artık spesifik hale gelen ürün veya hizmeti nasıl üreteceğimiz sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

kosgeb-yeni-girisimci-destegi-is-plani-hazirlama-bolum-4-uretim-plani

4.1 NACE Kodu:

Uluslar arası standartlara göre işletmeler belirli faaliyet kodlarına ayrılmıştır. İşte bu kodlama sitemine NACE kodu diyoruz. Bu kodu Kosgeb resmi web sitesinden yada ticaret odalarından edinebilirsiniz. Eğer firmanızı kurmanız ardından herhangi bir ticaret odasına kaydolacak sanız, odadan NACE kodunuzu öğrenebilme şansınız bulunmakta. www.kosgeb.gov.tr adresinden temin edilerek yazılmalıdır.)

4.2 Üretim/Hizmet Sunum Sürecinin Aşamaları

Bir önceki bölümde işletmenizin meşguliyet alanı olan ürün veya hizmeti, bu hizmetin müşterilerini ve kanalları belirlemiştik. Bu aşamada bu önceki yazdıklarımız göz önünde bulundurularak

4.3 İş Akış Şeması

İ akış şeması ürün veya hizmeti sunun sürecimizi baştan sona kısaca adım adım özetleyen bir grafiksel açıklamadır.

4.4 Üretim/Hizmet Sunum Teknikleri, Standartlar, Spesifikasyonlar

Sunumuzu yani ürün veya hizmeti müşteriye nasıl teslim edeceğimizi belirleyen teknikleri yazacağız. Bu konu standartlar veya spesifikasyonlar var ise onları yazacağız. Örneğin süt işleme tesisi kuruyoruz diyelim, bu sütü işleyerek müşteriye sunma aşamasında hengi teknik ve teknolojileri kullanacağız, standartlar neler gibi.

4.5 Hukuki Gereksinimler

Bu başlık ise ürün veya hizmeti sunma sürecinde ihtiyacımız olan izinleri, işletme kuruluşu için bürokratik ve hukuki prosedürleri açıklayacağımız bir alandır. Mesela bir satış mağazası açıyorsak, gerekli maliye kayıtları ve oda kaydı ardından ihtiyacınız olan tek şey belediyeden alacağınız iş yeri açma ruhsatıdır. Ama diyelim makine üretecekseniz gerekli TSE , CE ve ISO gibi belgelerden, gıda işi ise gıda üretim izni, fason üretim izni için marka tescili gibi konulara ihtiyacınız olacak. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, tehlikeli madde taşıma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

WhatsApp chat WhatsApp İletişim