KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Başvurusu Bölüm 1 Girişimci ve Ortak Bilgileri

İş planı hazırlama klavuzunu okudunuz, örnek iş planları araştırıp incelediniz ve bir boş iş planı dosyası indirip açtınız.Evet, artık yazmaya başlayabiliriz. Bu ilk bölümümüz İngilizce business plan dosyalarında göreceğiniz “exclusive summary” yani yönetici özetidir. Şöyleki, iş fikrinizi keşfetmek isteyen bir yönetici bu ilk kısa bölümü okuduğunda siz, girişiminiz ve iş fikri hakkında genel bir bilgiye sahip olmuş olur.

Bölüm 1 Girişimci Ortak Bilgileri

Bu bölüm giriş bölümü olup, girişimci(bu siz oluyorsunuz :D), sizin iş fikriniz ve iş kurma süreciniz bilgilerine yer verilmekte. sırasıyla ilerler isek;

Girişimci

Bu kısımda kendimizden, kısaca özgeçmişimizden ve bu iş fikri ile alakalı bilgilerden bahsedeceğiz. Burada yazacağımız bilgiler “1.2 İşletmenin faaliyet konusu”  ve “2.3 iş fikri ve seçme nedenleri” kısımlarına hazırlık olacak kısa değerlendirmeleri içermelidir.

Şu tarihte şurda,doğdum şu okula gittim, okulda başarılıydım falan gibi sizin girişimciliğiniz ile ilgisi olmayan detaylardan daha ziyade iş planınızı okuyanın hiç sizi görmeden hakkınızda ve girişimci yönünüz hakkında bilgi sahibi olacağı ve iş fikrinizi kafasında oluşturabileceği bir iş planı yazmaya özen göstereceğiz.

Girişimci ve İşletme Ortaklarının Kişisel Bilgileri

Bu kısım iş planımızın doldurulması en kolay bölümlerinden birisi. Gerekli boşluklara kişisel bilgilerimiz yazıyoruz. Eğer birden fazla ortağınız var ise, her ortak için bu kısmı kopyala yapıştır yaparak çoğaltıp, her ortak için dolduruyoruz.

Burada gereksiz detaylara girmemeye çalışalım. Katıldığınız kurs, seminer, staj ve eğitim var ise bunları tarih sırasına göre eskiye doğru sıralayınız. Bildiğiniz yabancı diller bölümüne bildiğiniz dili ve derecesini yazınız. Eğer en az lise mezunuysanız, buraya İngilizce, Temel yazmanızda fayda var. Zira onca sene İngilizce dersi alıp, İngilizce bilmiyor yazmak olumsuz bir düşünce oluşturur.

 2.2 Girişimci ve İşletme Ortaklarına İlişkin Bilgi Tablosu

Eğer şahıs şirketi yada tek başınıza şirket sahibi iseniniz buradaki satırları teke indirip, buradaki bilgileri yazabilirsiniz. Burada “MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ” önemli noktalardan birisidir. Eğer üretim işi yada ustalık belgesi gerektiren iş ise mesleki belge, eğer bitirdiğiniz okul ile ilgili iş ise sahip olduğunuz diploma, kurstan öğrendi iseniz kurs bitirme belgesi, pratikten öğrendi iseniz öğrendiğiniz yerden bir REFERANS MEKTUBU gibi bir belge eklemeli ve bu belgeyi bu kısma yazmalısınız. Son iki sutuna aldığınız uygulamalı girişimcilik eğitimi bilgilerini yazıyoruz. Örneğin “Denizli İşKur Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” ve sertifika tarihi 30.08.2012 gibi.

                                                                                Sonraki Bölüm:  BÖLÜM 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

WhatsApp chat WhatsApp İletişim