Aynı Anda Birkaç Girişim

Aynı anda birden fazla girişim ve iş yapmakta çok zorlandım. Çoğunda başarısız oldum. Ama sonra, edindiğim bir kaç alışkanlık ve ip ucu sayesinde aynı bir kaç girişim, proje veya iş yapıp, bunlarda da başarılı olmanın çok da zor olmadığını keşfettim.

Aynı anda bir firmada proje bazlı çalışıyor, girişim danışmanlığı ve KOSGEB iş planı hazırlama hizmeti sunuyor, 4 blog yazıyor (bu, kişisel, ev dekorasyon, tatil) ve e-ticaret girişimlerine destek oluyorum. Ayrıca küçük çapta bir kaç internet projesi üzerinde çalışırken üretime yönelik iki girişimde de yer almaya çalışıyorum.

Bu kadar farklı işi aynı anda yapabilmek ilk başta benim için çok zordu. İlk girişimim için planlama yapmaya başladığımda bir firmada çalışıyordum. Çalışırken bu işi yapmayı değil, sadece planlamasını yapmak bile çok zordu benim için. Süreç içerisinde yaşadığım aynı anda bir kaç girişim yapmak, hiç birisine odaklanamamak, çoğunda işleri zamanında yetiştirememek  gibi acı tecrübelerden sonra şu adımların aynı anda birkaç iş yapmayı kolaylaştıracağını keşfettim.

1, Not Alın

Günümüz modern dünyasında evernote vb. bir çok not alma, takvim düzenleme ve organize etme uygulaması olsa da benim için kağıda yazmak daha etkili bir yöntem. Bunun için tarihleri olan bir ajanda almak ve düzenli not tutmaya başlamak en güzeli.

El yazısı ile yazmak hatırlamayı kolaylaştırır, ayrıca yaptığım şeylerin üzerini çizmeyi çok seviyorum. Bir işi yaptıktan sonra diğerine geçerken, mevcut durumu, notlarınızı ve yapacaklarınızı yazarsanız, diğer işe geçtiğinizde odaklanmanız çok daha kolay olacak ve aklınız bir öncekinde kalmayacaktır.

Akşamları yatmadan önce, bir sonraki gün yapacaklarınızı planlayın. Not edin, bir iş üzerinde çalışırken önünüze çıkan başka bir soruna geçmeyin, onu bir kenara yazın ve sonraya bırakın.

2. Her Yerde Çalışmak

Fiziksel sınırların hızla yerle bir olduğu dijital çağda, işlerinizi yapmak ve çalışmak için ofis veya ortam aramayı bırakın. Her yer sizin çalışma alanınız olsun. Evde, dolmuşta, yolda, kafede, arkadaşınızın işyerinde, tatilde nerede olursanız olun işinizi yapmaya devam edin. Dur, bunu sonra iş yerine vardığımda hallederim demeyin, hemen çözün, yapın, yazın, yayınlayın, üretin ve çalışın.

3. Ekip ve Network

Çoğu zaman işi kimin yaptığı önemli değildir. Önemli olan işin zamanında, hatta zamanından önce, profesyonelce yapılmış olması önemlidir. O nedenle, işinizde size yardımcı olacak kişilerle çalışın, ekip kurun ve network edinin.

Özellikle freelancer dediğimiz işlerini mobil ve bağımsız yapabilen profesyoneller ile çalışmak işleri yapmayı kolaylaştırır. Bilmediğiniz şeyleri öğrenmek ve kendiniz yapmakla uğraşmak yerine bir bilene yaptırmak size zaman kazandırır. Daha önemli projelere odaklanabilir, zamanınızı etkin kullanabilirseniz.

4. Sosyal Medya ve Mail Kullanımı

Aynı anda bir kaç girişim üzerinde çalışırken en büyük sıkıntınız zaman kullanımı olacaktır. Zamanınızdan çalan her şey de düşmanınız olmalı. O nedenle Facebook ve diğer sosyal mecralarda zaman geçirmeyi bırakın. O ne demiş, bu video neymiş derken günde 1-2 saatinizin boşa gittiğini göreceksiniz.

Benim bu konudaki taktiğim Facebook gibi sosyal medya uygulamalarını cep telefonundan silmek. Günde sadece 20 dakika ayırmak, oda akşamları. Mailleri de ardından okumak. sabah erkenden mailleri okur ve sosyal medya hesaplarını incelemeye geçerseniz hem en verimli zamanınızı harcamış hem de dikkatinizi dağıtmış olursunuz.

4. Raporlama

girişimciler ve iş adamları için en önemli şey rakamlardır. Bu nedenle düzenli raporlama çok önemli. Girişim ne durumda, müşteri sayısı, satışa dönüşme oranı, kar marjları, eğilimler, ciro, maliyetler vb. tüm unsurları düzenli raporlamak çok önemli. Ayrıca, işlere harcadığınız zaman, buna karşılık elde ettiğiniz başarı da rapor edilmesi gereken önemli bir madde.

Sonuç.

İster bir ister birden fazla girişim üzerinde çalışıyor olun odaklanmak çok önemli. O nedenle her defasında bir girişime odaklanarak çalışın. Zamanınızı etkili kullanın. Sosyal medyadan uzaklaşın, illaki sayfanızı yönetmek vs gerekirse bırakın bir profesyonel sizin için sayfalarınızı yönetsin.

Okumak, özellikle girişimleriniz ile ilgili alanlarda okumak çok önemli. Girişimlerinizin başarısı, sizin kişiliğinizin başarısı ile doğrudan ilintili. Kendinizi geliştirin, spor yapın, sağlıklı yaşayın ki daha fazla efor harcayabilesiniz. Kişisel iletişim konusunda kendinizi geliştirin, gerekirse bir koç veya mentordan bu konuda destek alın. Çok çalışmak kadar etkili çalışmak da önemli.

One thought on “Aynı Anda Birkaç Girişim

  • 28 Haziran 2016 tarihinde, saat 10:02
    Permalink

    Girişimleri bölümlendirerek çalışmak pek çok zaman iyi olmayabiliyor. Girişimleri tek alana yaymak o alanda liderliğe gitmek farkı arttıaracaktır. Programlı çalışmak en önemlisi.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.