Daha Fazla Müşteriye Ulaşmak İçin İçerik Pazarlama

Bugün artık kurumsal firmalara kadar küçük işletme sahipleri hatta özellikle yeni girişimciler müşterilere ulaşmak amacıyla web siteleri ve sosyal medya kanalları için özgün ve kaliteli içeriğin önemini idrak etmiş durumdalar.

Bu nedenle her gün daha fazla kaliteli içerik internette yer alarak, sektörünüz ne olursa olsun sizi daha da zorlamaya geliyor.

Bu şartlar altında rekabette öne çıkmak  ve potansiyel müşterilerin gözü önünde yer almak için gerçekten etkili ve efektif bir içerik pazarlama stratejisine ihtiyacınız var. Bir danışmanlık firması girişimi sahibi olarak sürekli olarak web sitelerimiz, sosyal medya kanallarımız için içerik geliştirmek ve bu içerikleri de potansiyel müşterilerimize ulaştırmak için uğraşıyorum. Bu konuda derlediğim, faydalandığım ve sizin de kullanabileceğinizi düşündüğüm bir kaç tüyoyu paylaşmaktan keyif alırım.

1- Hedef Kitleniz ve Beklentileri

Her ne işi yapıyorsanız olun, pazarınız herkes değildir. Belirli bir yerde, belirli kriterlere sahip kişiler sizin hedef kitlenizi oluşturur. Bu kitleyi doğru tanımlamak başlangıç için çok önemli. O kitlenin içeriğe erişiminden satışa giden yolu anlamanız ve belirlemeniz içerik pazarlama başarısı için önemli.

Onlar hangi mecralarda içeriğe ulaşıyor, nasıl tüketiyor, hangi saatlerde aktifler ve nasıl etkileniyorlar gibi analizler size en doğru stratejiyi geliştirme imkanı sağlar. bunların bazılarını okuyarak öğrenirsiniz bazılarını ise deneme yanılma yöntemi ile deneye deneye keşfedersiniz.

2- Bulunabilir ve Paylaşılabilir İçerik

Her zaman söylediğimiz gibi içerik kraldır. Ama okuyucusu ile buluşmayan içerik sadece zaman kaybıdır. O nedenle seo uyumlu makale yazmak ve hedef kitlenin arama terimlerine uygun başlık ve anahtar kelime seçimleri ile içeriğinizi Google amcanın gözüne soktuktan sonra potansiyel müşterilerinizin burnunun dibinde bitivermek.

Google gibi arama motorlarında aradıklarında ilk safyada çıkan içeriğiniz ilk adımı aştı ama içeriğe ulaşan kişiye değer üretmeli ve onu paylaşmaya kışkırtacak kadar faydalı olmalı. O nedenle içerik oluşturma ve geliştirme için kaliteli zaman harcayın. kalitesiz onlarca içerik yerine çok kaliteli bir içerik daha fazla fayda sağlayacaktır.

3- Kolaylık Kilit Nokta

İçeriğinizin yukarıda değindiğimiz gibi kolay bulunması kadar kolay okunması, kolay anlaşılması, kolaylıkla satışa yönlendirmesi ve kolaylıkla paylaşılması bir diğer ana unsur.

İçeriğinizin başlığı, içerik ve resimleri için hedef anahtar kelimelerde bulunur yapmak için kolay ve anlaşılır etiketler kullandınız. Aynı şekilde okuyucunun da içerik pazarlama açısından zorlamayan, aklında sorular bırakmayan ve nasıl satın alacağı konusunda tereddütler oluşturmayan yüksek kaliteye dikkat etmek gerekiyor.

4- Mobil uyumlu

Artık mobil yani cep telefonları ile Google üzerinde yapılan aramalar masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile yapılan aramaları çoktan geçti. O nedenle içeriğinizin mobil uyumlu olması ve cep telefonundan da kolaylıkla okunabilir ve satışa dönüşebilir olması çok önemli.

Artık Google mobil aramalar ile bilgisayar aramaları için ayrı algoritmalar kullanıyor. Yani içerik pazarlama ve dijital pazarlama stratejileriniz mobil uyumlu olmaz ise bilgisayarda hedef anahtar kelimeniz için ilk sayfada çıkıp ziyaretçi alan web siteniz, maalesef mobil aramalarda gözükmeyecektir. O nedenle mobil uyumlu tasarımlara hatta AMP uyumlu içerikler geliştirmeniz çok önemli.

5- Backlink

Nasıl günlük hayatta yeni tanıştığımız bir kişi için tanıdığımız kişilerin verdiği referanslar çok önemli ise google ve diğer arama motorları için de web siteniz için referans anlamına gelen backlinkler çok önemlidir. Backlink ise başka site, sosyal medya veya platformlarda sitenize yapılan atıflar ve linklerdir.

Bunların değeri siteniz ve içerikleriniz ile alakalı sayfalardan ve kaliteli sitelerden olması iledir. Tanıtım yazısı genelde en iyi yöntemdir. Blog backlink ise benzer yazılara adınız veya linkiniz ile yorum yaparak referans kazandığınız ücretsiz bir yöntemdir. Sosyal medya paylaşımları da sitenize giden birer linktir.

Bir çok firma veya girişim internette bir içerik oluşturduklarında insanların gelip onu bulacağını ümit eder. Eklediğiniz ister bir ürün veya hizmet olsun, ister firmanıza ait bir duyur yada blog yazısı olsun bulunabilmesi ve potansiyel kitleye ulaşması ancak o içeriğe değer katar. O nedenle içeriği üretmek, kaliteli üretmek için harcadığınız 1 birim zamana karşılık en az 2 birim zamanı da bu içerik pazarlama ile bu yazıdan insanların haberdar olmasını sağlamak ve tanıtmak için zaman harcamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.