Domain (Alan Adı) Satın Alma

Bir internet sitesi, blog, e-ticaret sitesi, kişisel veya kurumsal web sayfası kurmak istediğinizde ilk yapmanız gereken bu projenize bir isim vermek ve bu isme uygun alan adı  yani domain satın alma olacaktır.

Burada alan adı nasıl seçilir, nasıl alınır ve ucuz domain alma yöntemlerine değinmeye çalışacağız.

Alan Adı (Domain) Nedir?

İnternet üzerinde yer alan her bir web sitesinin ismi bir alan adıdır. Yani bir dükkan açtığınızda diğerleri ile karışmasın diye verdiğiniz bir isim gibidir domain ve her bireri diğerinden farklı olarak verilir. Böylece bu alan adı sizin web siteniz için bir adres niteliği taşır.

Hosting Nedir?

Bir diğer kavram olan hosting ise kurduğunuz web sitesinin barındırıldığı yani bulunduğu yerdir. Şöyle diyebiliriz domain adresiniz, hosting ise o adreste ki yerinizdir. Bu yere web sitenizi kurar, resimlerinizi atar, yazılarınızı yayınlar ve size ait olan bu alanı kullanmış olursunuz.

Örneğin bu web sitemiz için www.girisimhocasi.com domain yani alan adıdır. Siz bu adresi girdiğinizde bu web sitesini kurduğumuz “sadece hosting” firmasının web serverlarından bu siteye ait bilgiler cihazınıza gelmeye başlar.

Ucuz Domain Alma Siteleri

En uygun ve ucuz alan adı satın alma siteleri hangileridir der iseniz akla gelecek ilk site kuşkusuz go daddy akla gelecektir. Bunun yanında ülkemizden Türkticaret net, sadece hosting ve İHS firmları da güvenle tercih edilebilir.

İşte güvenli alan adı alabileceğiniz siteler.

  1. Go Daddy
  1. Natro
  1.  Sadece
  1. İHS
  1. Türk Ticaret

Buralardan veya başka firmalardan domain satın alma işlemi yaptığınız zaman bunları 1 yıllık almış olursunuz. Eğer ileriye dönük bir proje ise baştan 5 yıllık veya 10 yıllık satın alarak, yenileme derdinden kurtulduğunuz gibi yenilemeyi unutup domainin düşmesi gibi riskleride sıfıra indirmiş olursunuz.

Daha sonra ise aynı firmadan bir hosting paketi alarak, aldığınız alan adının yönlendiği ve sitenin kendisi içerisinde kurulduğu bir alan satın almış olursunuz.

Bunlar aslında işin en basit kısımları, alan adı almak, hosting almak ve siteyi kurmak bilmeyen için karmaşık gelse de, bir internet projesi için sadece ilk adım. Bundan sonra siteniz için içerik üretilmesi, sosyal medya yönetimi, SEO, dijital pazarlama teknikleri ile para kazanır hale gelmesi gerçekten meşakkatli bir süreçtir.

İlgili yazı: Taze İnternet İş Fikirleri

Gerçekten güzel bir internet projesi ile yola çıkmak, bu işin zaman istediğini baştan anlayıp bu uzun yolda sabır ve azimle çalışmak, her gün öğrenmeye devam etmek ve sürekli sitenizi geliştirmek sizi çok yakında internet zenginleri arasına koyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.