Evden Çalışanlar İçin Üretken Kalma İp Uçları

Yeni bir iş kuruyorsanız yada freelancer iseniz veya uzaktan çalışma deneyiminizi geliştirmek adına evden çalışma içerisinde iseniz yapmanız gereken en önemli şey odaklanmaya devam etmek.

Ofiste çalışmak nispeten daha kolaydır, patronunuzun bakışları üzerinizdedir. Sorumlu müdürünüz işi bitirmenizi beklemekte ve ofis arkadaşlarınız açığınızı aramaktan çekinmemektedir. Böyle bir ortamda mecburi istikamet olarak çalışmak, üretkenliği arttırmak ve odaklanmak kolaydır.

Oysa evden çalışmak bunların ötesinde bir rehavete ve fokusunuzun dağılmasına sebep olacak onlarca şey ile doludur. Kolaylıkla dikkatinizin dağıldığını, işlerin yavaşladığını, günlerin hızla geçtiğini ve geriye dönüp baktığınızda onlarca işin yarım kaldığını görürsünüz. Yalnız değilsiniz, bir çok evden çalışan girişimci için olağan bir durum bu. Fakat nasıl odaklanmaya devam edip üretkenliğimizi arttıracağız.

1.Evden Çalışma Size Uygun mu?

Her kişilik farklıdır. Öncelikle kendinize evden çalışmak bana uygun mu? sorusunu sorarak başlamalısınız. Kimisi ofis ortamını sever, kimisi kalabalığı, kimisi yalnızlığı. O nedenle kendinize doğru soruyu sorup, ofis bağımsız çalışmanın size uygun olup olmadığını deneyebilirsiniz.

Eğer evden çalışmak size uygun değilse merak etmeyin yine de size uygun çözümler var. Paylaşımlı ofisler, co-working space çalışma alanlarını deneyerek yeni girişiminizi buradan başlatabilirsiniz.

2. Evinizde Ofis Alanı Oluşturun

Yaşam alanınız olan evinizin bir köşesini ofis olarak çalışma alanı ama sadece çalışma alanı olarak belirlemek çok önemli.

Zira beynimiz durumlar bütünü olarak çalışır. Eğer siz bir yeri çalışmaya ayırır ve orada sadece çalışırsanız oraya geldiğinizde beyniniz otomatik olarak çalışmaya odaklanır. Çekyata uzanıp TV izlerken uyuya kalmanız da bu nedenledir. Eğer bu çekyatta önünüze bilgisayarınızı alıp çalışmak isterseniz, çalışmaya değil TV izleyip, uyumaya odaklanacaktır beyniniz.

3. Çalışma Takviminiz Kesin Olsun

Nasıl, kurumsal iş hayatında 9’da ofiste kendinizi göstermeniz gerekiyor ise evden çalışmak içinde kendinize bir çalışma zaman çizelgesi ve iş planı oluşturun. İster 9-5 ister gündüz işinizden geldikten sonra 20-24, isterseniz gece çalışanı olarak 01-07 olsun, hangisi olursa olsun çalışma zamanınız belirli ve rutin olsun.

Böylece o saat geldiğinde beyniniz sizi çalışmaya yönlendirecektir. Böylece o gün motivasyonunuz düşük bile alışkanlıklarınız size sürmeye devam edecektir.

4. Çalışmak İçin İyi Giyinin

Çalışma hayatında gömlek kıravat derdinden yada etek-bluz giymekten artık sıkılmış olabilirsiniz. Ama çalışmaya başlamak için giyinin. Bu sizi hem motive edecek, ev rahatlığından kurtaracak ve motivasyonunuz arttıracaktır.

Oluşturduğunuz ofis alanınıza geçip çalışmaya başlamadan giyinin ve iş planınıza göre çalışmayı bıraktığınızda tekrar ev hali giysilerinizi giyin. Zaman, alan ve giyiminiz çalışma alanınıza özel olursa, beyninizi daha efektif kullanma ve evden çalışma keyfini tam çıkarma şansınız olacaktır.

5. Öncelikleriniz Olsun ve Odaklanın

Yaptığınız işe, projeye veya girişime göre her sabah çalışmaya başlamadan güzel bir kahvaltı yapın. Bu kahvaltıda gün içerisinde yapacaklarınızı planlayın.

Ama unutmayın gün içerisinde saatler ilerledikçe motivasyonunuz ve enerjiniz düşecektir. Bu nedenle önceliğinizi önce yapılması gereken önemli işlere verin. Güne haber okumak, mail cevaplamak, telefon görüşmeleri gibi işler ile başlamak yerine onları en sona bırakın.

6. Tadını Çıkarın

Ofis ortamından ve kurumsal iş hayatının rutinlerinden çıktığınıza göre evden çalışma hayatınızın tadını çıkarın. Sıkı çalışın, iyi gezin ve sağlam eğlenin. Kendinize, ailenize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın. Çok okuyun, çok öğrenin ve kişisel gelişiminizi ilk sıraya oturtun.

Çok sevdiğim bir arkadaşımın babası derdi: “Eşek gibi çalışın, Bey gibi yiyin” diye

2 thoughts on “Evden Çalışanlar İçin Üretken Kalma İp Uçları

 • 19 Kasım 2016 tarihinde, saat 03:56
  Permalink

  Evde çalışmak için odanızın ayrı olması sizi birileri rahatsız etmemesi sürekli kapı ve zili çalmaması gibi olaylar yoksa evde çalışılabilir ama ki benim tercihim ofis hem işinizi daha iyi yaparsınız hemde çalışma saatleriniz olur.

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2016 tarihinde, saat 23:08
  Permalink

  Evden çalışan bir insan hiç üretken olamayabiliyor. Kendimden örnek veriyim, evden çalışırken iş yerindeki gibi çalışamıyorum. Yarım saat masada çalışsam gidip yatarak laptop ile çalışmak geliyor içimden. Sürekli bir uyuma bir uyuşukluk hissediyorum.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.