Evden Çalışmaya Başlamadan Önce Kaçınmanız Gereken Şeyler

Evden çalışmak yada home office bir iş kurmak sayısız esneklik sağlayan ve hepimizin can attığı bir çalışma şeklidir. Fakat bunu hayata geçirdiğinizde evden çalışmak yada evden bir iş kurmak gerçekten çok çetrefilli sorunları ve olumsuzlukları da beraberinde getirir.

İşte bu amaçla evden çalışmaya başlamadan önce yada evden çalışacağınız bir iş kurmadan önce düşünmeniz ve kaçınmanız gereken 7 noktaya göz atalım.

1- Evde Çok fazla Zaman Harcama

Evden çalışmak sizi evde çok fazla zaman geçirmeye iteceği için yalnızlık hissi yanında asosyalleşme olgusu da getirebilir. Öncelikle kişilik olarak ofis ortamı dışında, kimse olmadan ve yalnız çalışıp çalışamayacağınıza iyi karar vermeniz lazım.

Ve planlamanızı yaparken iş yapış modeliniz her ne kadar home office olsa da insanlar ile birebir iletişimden kopmamanız lazım. Ara sıra co-working space veya başka ofislere gidip diğer insanlarla çalışabilir, hafta bir gününüzü sosyal olarak dışarıda, diğer bir gününüzü ise insanlarla iç içe çalışmak, toplantı yapmak, müşteri görüşmeleri gibi etkinliklere ayırarak dışarı çıkmanızda fayda var.

2- Sürekli Çalışma

Bir iş yerinde çalıştığınızda mesainiz yoğun bile olsa sürekli iş odaklı ve çalışarak geçiremezsiniz. Oysa evden çalışma sürekli iş düşünme ihtiyaç molaları dışında 7/24 sizi çalışmaya itebilir. Bu sürekli çalışma hali bir süre sonra suçluluk duygusu barındırmaya ve veriminizin hızla düşmesine sebep olur. O nedenle ara sıra mola vermeyi ihmal etmeyin.

3- Dikkat Dağıtıcı Şeyler

Başınızda sürekli sizi gözetleyen bir patron yada masanızda dikilen bölüm şefi olmadan ev ortamında kolaylıkla kaytarabilirsiniz. Aile veya arkadaşlarla telefon görüşmeleri, sosyal medyaya dalıp gitme, evdeki çocuk, eş, arkadaş gibi unsurlar çok kolay dikkatinizi dağıtabilir ve iş üzerindki fokusunuzu kaybedersiniz.

Bu nedenle evde sessiz bir çalışma alanı oluşturmanız, bu alanda dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırmanız ve herkesin çalışma saatlerinizi bilmesi çok önemli. Çalışma saatlerinde sadece acil durumlarda aramalarını söyleyebilir, sosyal medya ve mail bildirimlerini kapatabilir hatta telefonunuzu mutfağa bırakıp sessize alarak tam konsantre olabilirsiniz.

4- Evdekileri Rahatsız Etme

Normal bir iş ortamında önünüzdeki projeyi ve problemi ilgili kişiler ile konuşur, tartışır ve çözüm ararsınız. Evden çalışma halinde ise bu işle ilgili meseleleri eşiniz, ev arkadaşınız gibi mevzuyu anlamayan ve ilgisi olmayan kişilere anlatarak onların canını sıkabilirsiniz.

Bundan kaçınmak için google hangouts vs. gibi mecralardan konu ile ilgili kişiler ile konuşup, problem çözüp, proje geliştirebileceğiniz bağlantılar oluşturun.

5- Güne Plansız Başlama

Bir yapılacaklar listesinden ötede neyi ne zaman yapacağınızı belirten bir iş çizelgesi yapmak, ve bunu mümkünse bir önceki geceden yaparak ona sadık kalmak çok önemli. Zira plansız bir günde, neyi yapacağınızı seçmek ve dikkatinizin dağılarak günü verimsiz kapatmanız ev ortamında çok kolay.

6- Home Office ama Gerçekten Ofis

Evden çalışma da olsa adı, çalışma alanınızı çok iyi düzenlemeniz gerek. İyi bir aydınlatma, bilgisayarınız için uygun alan, yazıcı, numuneler ve proje aksesuarları için raflar. Hatta duvara proje detaylarını, yapılacakları vs. yapıştırabileceğiniz bir köşe bile olabilir. Tam fokus ve iş odaklı kalabilmek çok önemli.

Uzun süredir ev olarak yani yaşam alanı olarak kullandığınız mekanda çalışmak ve iş yapmak gerçekten ilk başta çok zor olabilir. Bunun için iyi bir planlama, organizasyon, güzel bir ortam ayarlamak, dikkat dağıtıcılardan uzaklaşmak ve fokusunuzu işinize odaklayabilmek çok önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.