Girişim Nedir?

Girişim ve girişimci kavramları için yüzlerce tanım bulabilirsiniz. Fakat gerçekte girişimci ve girişim nedir? sorusu için yapılacak en iyi tanım ne olabilir.

Girişim nedir sorusuna net bir cevap aslında bir girişimci tarafından ortaya koyulan iş fikridir diyebiliriz. Girişimci ise aklında iş fikirleri olan kişi değil, bunlardan birisini seçerek en doğru şekilde o iş fikrini olgunlaştırıp, gerekli riskleri alan ve hayata geçiren kişidir. İşte bu iş fikrinden yola çıkarak iş kurma süreci sonucunda gerçek bir işe dönüşen ekonomik fayda sağlayan faaliyete ise girişim diyoruz.

Etrafımızda bir çok kişinin muhabbetler sırasında aslında şöyle bir iş kuracaksın, benim şöyle bir fikrim, bana gel bende iş fikirleri çok, ah bende para olacak var ya ne girişimler yaparım, iş kurmak istiyorum ama vb. bir çok diyaloğa şahit oluruz. Bunlar iş fikirleri olmakla birlikte bunlardan hayata geçmiş iş fikirleri ise girişim adını almakta.

Bu girişimleri ortaya çıkaran kişilere ise girişimci diyoruz. Girişimcilik hakkında daha fazla detay için girişimci kimdir? başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Girişim, illa ki daha önce yapılmamış bir şey olmak zorunda değildir. Yenilik güzeldir ama her kesin yaptığı market işi için mahallenizde, semtinizde ihtiyaç ve talep var ise yeni bir market açmak iş fikri de bir girişimdir.

Peki yalın girişim nedir?

Son dönemin moda iş yaşamı trendlerinden birisi de yalın girişim kavramıdır. Bu kavram, bir iş fikrini hayata geçirir iken, sadece girişime odaklanarak, fazlalıklardan arınmış bir iş yapma stilini benimsemek ve fayda odaklı olarak en yalın şekilde çalışmayı ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.