Girişim ve Girişimci Nedir?

Girişim ve girişimci nedir sorusuna yüzlerce farklı cevap ve tanımlamalar yapılagelmektedir. Akademisyenlerden, başarılı girişimcilere bir çok kişi tarafından yapılmış tanım bulunmaktadır.

Girişim, iş fikirleri arasından seçtiği iş fikrini gerçekleştirmek için emek, para ve zaman sermayelerini risk alarak iş kurarak başarılı olma yolunda yapılan bir faaliyettir. Girişimci ise bu girişimi gerçekleştirmek uğruna fırsat maliyetlerini de göze alıp, gece gündüz çalışıp, iş kurma ve başarma yolunda azimle çabalayan kişidir.

Bir girişimde müşteri, iş, pazarlama ve bütçe net değildir. Bu unsurların hepsi bir risk altındadır. Bunlar düzene girdiği anda artık o iş bir girişim olmaktan çıkar.

Özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler için girişimcilerin yeni girişimler için özendirilmesi çok önemlidir. Zira, gelişmenin temelini oluşturan ekonomik genişleme ancak, yeni iş yerlerini açılması, yeni iş imkanları ile mümkündür ki, buda ancak yeni kurulan işletmeler yani girişimler ile mümkündür.

Bu nedenle ülkemizde de KOSGEB girişimcilik desteği, Tübitak Ar-Ge destekleri, Sanayi Bakanlığı tekno girişim desteği gibi bir çok farklı kurum tarafından farklı bütçeler ile yeni girişim ve girişimci adayları desteklenmektedir.

Eğer sizlerde kendi işinizi kurmak ve patron olmak düşüncesinde iseniz girişim, girişimcilik, iş fikirleri, iş kurma ve bayilik gibi konularda bilgi ve ilham verici yazıların yayınlandığı girisimhocasi.com web sitesini takip edebilirsiniz.

Her gün konuştuğumuz kişilerden onlarca iş fikri, para olacak şunu yapacaksın, ben olsam şöyle bir iş kurardım diyen insanlar ile karşılaşırız. İşte hayalperest ile girişimci arasındaki fark burada ortaya çıkıyor. hayalperest şu kadar param olsa, sayısal bana çıksa, şu dükkan benim olsa diye cümleye başlar iken girişimci ise ben şöyle yapacağım diye işin başına geçer.

Her şey küçük bir hayal ile başlar, doğru, ama hayal olarak kalmaması için nasıl yapabilirime kafa yorup bir iş planı ile iş fikrinizi olgunlaştırmak girişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.