Hemen Bir E-ticaret Girişimi Başlatmanız İçin 5 Neden

Yeni bir girişim başlatmak için iş fikri araştıran girişimciler için şimdi e-ticaret girişimi her zamankinden daha avantajlı bir iş alanı haline gelmiş durumda.

Sektöre yeni giren girişimciler için bile binlerce bilgi ve tecrübe kaynağı internette mevcut. İhtiyacınız olan tek şey sağlam bir çalışma alışkanlığı ve bitmek bilmeyen bir başarı arzusu.

İşte sizlere neden e-ticaret girişimi sorunuza cevap olacak 5 neden.

E-ticaret Pazarı %13 ile %25 Arası Büyüme İle Devam Edecek

E-ticaret pazarı şu anda Dünya çapında yıllk 1,6 Trilyon Dolar seviyelerine ulaşmış iken 2018’de 2,5 Trilyon Doları aşması bekleniyor. Ve bundan sonra Dünya ölçeğinde e-ticaret hacminin her yıl %13 ile %25 arası marjlarda büyüyerek ilerleyeceği tahmin ediliyor. Henüz gelişmiş ülkelerin yakaladığı internetten satışların toplam satışlara oranının çok gerisinde olan Türkiye eticaret sektörü için ise artış oranının daha da yüksek olacağı ortada.

Yeni bir işe başlarken trendleri ve pazar analizlerini takip ederek mümkün olduğunca genişleyerek büyüyen bir iş alanında iş kurmak gerekli. Yeni bir iş kurmak isteyen yeni girişimci, yada mevcut işini çeşitlendirmek yada değiştirmek isteyen girişimci olun bu gelişen e-ticaret modelinde iş kurmak iyi bir seçim olarak öne çıkıyor.

Bu büyüyen ve içerisine hem yeni müşteriler hem yeni işletmeleri katarak devam eden sektörde yeni bir e-ticaret girişimi başlatmanın tam zamanı. Fırsatlar her geçen gün büyürken küçük girişimciler için hala kapılmayı bekleyen bir çok niş alan bulunuyor.

Uyurken Bile Para Kazanın

 Fiziksel mağaza ve işyerlerinde öncelikle iş yerinizin lokasyonu öne çıkmakta. Ana caddelere bakan, daha fazla insanın geçtiği bir sokakta olması ve işletmenizin görünürlüğü satışlarınızı ve başarınızı etkileyecek en önemli etken olarak öne çıkmakta. Oysa ki e-ticaret girişimi için bu bariyeri, arka sokaklarda küçük bir dükkan açan girişimcinin ana cadde işletmelere karşı kaybetmesine neden olan lokasyon bariyerini aşmış ve başlangıç maliyetlerini düşürmüş olursunuz.

Artık bir e-ticaret girişimi sahibi olarak yapacağınız tek şey caddede, sokakta, facebookta, instagramda vs. mümkün olan her platformda internet sitenizi ve sunduğunuz ürün ve hizmetleri tanıtmak kalıyor.

Böylece siz uyurken bile çalışan online mağazanız sayesinde uyurken bile para kazanmaya devam edebilirsiniz. Satışlarınızı ve başarı şansınızı arttıracak onlarca ipucu, teknik ve uygulamalara erişmeniz internet çağında her zamankinden daha kolay.

Başlamak ve İlerlemek Kolay

Yeni bir e-ticaret girişimi başlatmak ve işletmek her zamankinden daha kolay. Satış platformları, e-ticaret yazılımları, pazarlama otomasyonları ve SEO gibi bir çok internet pazarlama aracı bugün dünden daha fazla olarak bulunmakta. Bunların içerisinde kendinizin biraz bilgi edinerek kullanabileceğiz ücretsiz araçlar olduğu gibi, artan rekabetle fiyatları ekonomik seviyelere gelmiş ücretli seçeneklerde mevcut.

Aslında bir e-ticaret girişimi için en zor olan şey ürün bulmak. Ama yeterince arzu sahibi olur ve kişisel iletişiminizi güçlendirirseniz hem sizi başarılı bir atışa götürecek ürün yada ürün gurubu bulmanız kolay olacaktır hem de adım adım ilerleyen bir başarıyı yakalamak.

İnternet Kullanıcıların %20’si Online Alışveriş Yapmakta

Bu istatistiğe göre internet kullanıcılarından henüz internetten alışveriş yapmayan %80’in ne kadar büyük bir fırsat oluşturduğu görülebilir. E-ticaret sitesi için başarının anahtarı oluşturacağı güven ve imaj olacaktır. Kolay gezilebilir ve görsel yönü kuvvetli bir eticaret mağazası, müşterileri ürün, satın alma, kullanma ve satış sonrası hizmetler gibi alanlarda bilgilendiren bir mecra, sunduğu ödeme ve kargo seçenekleri, kullandığı paketleme ve müşteriyle iletişimi gibi başlangıç seviyesinden oluşturulacak bir vizyon ile güçlü bir marka imajı oluşturulabilir.

Düne göre internet kullanıcıları online mağazalara daha fazla güven duymakta. Elbette hala kredi kartı güvenliği ve kişisel bilgilerin korunması konusunda büyük çekinceler mevcut.

Daha Fazla Ziyaretçiye Satış Yapabilirsiniz

E-ticaret girişimleri için en büyük problemlerden birisi de satışa dönüşen ziyaretçi oranının düşüklüğüdür. Kişiler sitenizi ziyaret eder, hatta ürün veya ürünleri sepetlerine ekler ama almadan sitenizden çıkarlar. İşte bu satışa dönüşmeyen alışveriş sepetinde kalan müşterileri veya sitenize gelen yada çıkmak üzere olan kişileri yakalamanızı sağlayacak bir çok modül ve uygulama bulunmakta.

Hala içeriğin kral olduğu bir dönemdeyiz. Yani, sunduğunuz ürün ve hizmet ile direkt veya dolaylı ilişkili en geniş kaynağı oluşturacak şekilde içerik üreterek hem sattığınız ürüne direkt ilgili kişileri sitenize çekebilir hem de onlarda bir güven duygusu oluşturarak daha fazla satış yapabilirsiniz.

 Son Cümleler

Herkes özellikle içerisinde girişimcilik ruhu taşıyanlar bir gün yapmak istedikleri bir iş fikri ile yaşarlar. Belki bir e-ticaret girişimi ile internet satış yaparak işi büyütmek sizlere bu hayalinizdeki iş fikrinizi gerçekleştirmek için para kazanmanızı sağlayabilir.

Hemen bir e-ticaret girişimi başlatmanız için bu beş neden dışında onlarca harika neden ve fırsat var. Kendi işinizin patronu olmak, online satış yapıp internetten para kazanmak, küçük sermaye ile işe başlamak, büyük bir büyüme potansiyeli, geniş bir pazar, istediğiniz yerden çalışma imkanı gibi bir çok sebep sıralayabilirsiniz. Ayrıca en baştan başlamak yerine bir miktar yol almış yüzlerce satılık e-ticaret girişiminden birisini satın alarak daha hızlı yol almayı da alternatifleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.