İçeriğinizi Hızlı Bir Şekilde Tanıtmanın Yolları

İçeriğin kral olduğu modern iletişim dünyasında ürettiğiniz içeriği tanıtmak ve daha fazla kitleye ulaştırmak ayrı bir sanattır.

Kısaca içerik pazarlama olarak adlandırdığımız bu etkinliklerden sizlerinde hemen faydalanabileceği ve az zaman ayırarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacak ip uçlarına değinmeye çalışalım.

Nasıl sanayi devriminde önce yap, müşteri gelir alır prensibi vardı, aynı şekilde 2000’li yıllarda internet içerikleri için de aynı şey söz konusu idi. Siz bir web sitesi, blog veya e-kurs açsanız bir şekilde insanlar sizi bulurdu. Çünkü içerik üreticisi çok azdı ve talep vardı.

Sanayi için son çeyrek asır, nasıl müşterinin ne istediğini bulup, ona göre üretip ve müşteri ile buluşturmak üzerine evrildi ise içerik pazarlama da aynı şekilde 10-15 yılda çok hızlı bir değişim yaşadı. Artık sadece kendinize göre içerik değil, okuyucuya göre içerik üretmek çok önem kazandı.

Ama daha da önemlisi, ürettiğiniz içeriği onlarca rakip içeriklerin arasından ayrıştırıp müşteriyle buluşturmak oldu. Zira iyi yada kötü, özgün yada kopya binlerce hatta milyonlarca içerik her gün internet ekosistemine katılıyor. Sizde bugün bir blog yazısı, bir haber bülteni, bir sosyal medya mesajı, bir kampanya veya bir ürün eklediniz bu denize. Ama potansiyel okuyucu ve müşteriler görebilecekler mi? Tabi ki hayır, onu alıp tabiri caizse onların gözünün içine sokmanız gerekecek, işte buna içerik pazarlama diyoruz.

Ben Yaptım, Buyursunlar Gelsinler.

Yukarıda değindiğimiz gibi artık bu yaklaşım modasını çoktan kaybetti.

Artık sadece sizin gibi aynı kategoride içerik üretenler ile rekabet halinde değilsiniz, daha da kötüsü bir çok farklı platformda benzer içerikler üreten binlerce rakip ile yarışmaktasınız. Örneğin bu yazımız, içerik pazarlama ile ilgili, ama bu yazıyı konuya ilgi duyanlara ulaştırmak için kimlerle rekabet halindeyiz. Kısaca benzer blog yazarları, dijital pazarlama ajansları, seo firmalaı, facebook sayfaları, twitter veya instagramda konuyla alakalı içerik paylaşanlar, ekşi sözlük yazarları, youtube vloggerları, forumlardaki konular vs. bir çok alanda benzer içerikler sunanlar.

Peki, Nasıl Öne Çıkacaksınız?

İşte anahtar mesele burada yatıyor. Kuşkusuz her içerik üreticisinin farklı hedef kitlesi, farklı amaçları(okunma, beğenme, satın alma, marka bilinirliği vs.) ve dolayısı ile farklı yaklaşımları olmalı. Ama burada kullanabileceğiniz veya kendinize göre geliştirebileceğiniz bir kaç basit içerik tanıtmanın yolları ifade etmeye çalışalım.

1- Email Listeniz

İster bir blog ister firma isterse e-ticaret web sitesi olsun mutlaka takipçilerinizden ve müşterilerinizden oluşan bir mail listesi hazırlamalısınız. Bu listenizdekiler sizin tarzınızı beğenen, içeriğiniz ile ilgilenen ve etkileşime geçme ihtimali en yüksek kitledir.

Bu listenizdekilere haftalık gibi düzenli aralıklar ile yeni yazılarınızdan haber verebilirsiniz. Yada hafta da bir ürettiğiniz en iyi içeriği sitenize atar atmaz onlar ile güzel bir mail ile paylaşarak hızlı bir etkileşim yakalayabilirsiniz. Muhtemelen bu listenizdekiler içeriğinizi okuyacak, beğenecek, paylaşacak ve etkileşime geçecektir.

2- Sosyal Medya Zamanlaması

İçeriklerinizi düzenli yayına almak kadar onları planlı paylaşmak da çok önemli. Çünkü takipçieriniz farklı sosyal medya platformlarında farklı zamnalarda daha aktif oluyorlar.

O nedenle ürettiğiniz içerikleri her gün aynı saate yayınlamaya planlamak gibi içeriklerinizi de o sosyal medya platformunun etkileşim sıklığına göre optimize etmelisiniz. Örneğin içeriğiniz bir blog yazısı veya Youtube videosu olsun 10 gibi Twitter’da, 6 gibi Instagramda ve gece 10’da Facebook’da paylaşmak üzerine planlayabilirsiniz. Bunların not alarak yapabilir veya farklı yayınlama uygulamaları ile takvime koyabilirsiniz.

İçeriğinize sadece “paylaş” butonuna basarak atmayın. O sosyal medya platformunun doğasına uygun, içeriğinizi tanıtan bir kaç cümle eklemeyi sakın ama sakın ihmal etmeyin. Unutmayın kişiselleştirilmiş deneyim herşeyden üstündür.

3- Cevap Verin

İster içeriğinize, ister malinize isterse sosyal medya paylaşımlarınıza gelen yorumlara ve sorulara cevap verin. Soru ise mantıklı bir cevap ile bu kişilerin aklında marka imajınızı oluşturun. bir yorum ise, yorumu beğenerek hatta bir iki kelime de siz ekleyerek onlarla etkileşime geçin. Zira herkes beğenilerinin ve yorumlarının da beğenilmesini ister.

4- Daha Büyük Düşünün

İçeriğinizin hedef kitlesine göre aynı içeriği veya benzerini oluşturarak medium, linkedin vb. platformlar ile entegre edin.

Benze içeriklerin üretildiği platformlarda konuk yazar olarak yazmaya başlayın.

5- Görsel Paylaşımlar

Özellikle instagram ve facebook olmak üzere sosyal medya paylaşımlarınızı görsel ağırlıklı yapın. Vermek istediğiniz mesajı ilgili ve dikkat çekici bir resim üzerine yapıştırın. Grafikler, infografikler ve görsel ifadelerden bolca yararlanın.

Kendi Stratejinizi Geliştirin

urada başlangıç seviyesinde herkesin kullanabileceği bir kaç içerik pazarlama yöntemindn bahsettik. Siz kendinize ve içeriğinize uygun teknikler geliştirebilir veya bunları uyarlayabilirsiniz.

Fazla içerik yerine, zaman ayırıp az sayıda da olsa kaliteli içerik üretmeye çalışın. İçerik üretmek için 1 dilim zaman harcadı iseniz, içerik tanıtmak için 2 dilim zaman harcayın. Yapacaklarınıza bir iş planı haline getirip kağıda dökün ve yardımcı uygulamalardan faydalanın.

Özgün içerikler ve fazla etkileşimler dileklerimizle.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.