İnstagram Üzerinden Satış Yapmak

Önce e-ticaret sitelerine sonra sonra sosyal medyaya sıçrayan ürün satışı yapma iş fikirleri için instagram üzerinden satış yapmak ve para kazanmak mümkün ve keyifli hale geliyor.

Bir ürünü veya hizmeti fiziki satış kanalları dışına çıkararak internetten satma işlemine e-ticaret diyoruz. Bu iş için ilk başlarda kurulan e-ticaret sitesi yardıma koşarken sonraları hızla popülerleşen ve kullanıcıların çok fazla vakit harcadığı Facebook ve Tiktok gibi sosyal medya platformları birer satış kanalı oldular. Fakat bu kanalların hepsinde fazla uğraşı, SEO/SEM gereklilikleri, internet reklamları gerekliliği gibi maliyetler yanında, satışa dönüşen müşteri oranının düşüklüğü gibi dezavantajları bulunuyordu.

Instagram nedir sorusuna verilecek en kısa cevap ise, sadece görsel paylaşımı üzerine kurulu bir sosyal medya uygulaması diyebiliriz. Bilirsiniz ki, görselleri anlamak, paylaşmak ve keyif almak daha kolay gelir. Bu daha keyifli, daha güzel fotoğraflar paylaşan profil ve butik mağazaların takipçilerinin hızla artması nedeni de budur.

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

Öncelikle satacağınız ürün veya ürün gurubunu belirlemelisiniz. Buna uygun bir kullanıcı adı ile instagram butik mağaza açmakla başlayalım. Ardından, sattığınız ürünleri satan butik mağazaları inceliyoruz. Neler paylaşıyorlar, kaç resimden sonra satış ürünü geliyor, nasıl satıyorlar, nasıl ödeme alıyor ve kargoluyorlar gibi detayları inceleyerek bilgileniyoruz.

Ardından bu çok satış yapan instagram satıcılarının takipçilerini takip ederek veya henüz kimsenin beğenmediği resimlerini beğenerek, sizi takip etmeye başlamalarını sağlamalısınız. Çok takipçi yerine, ürünlerinizi alma potansiyeli yüksek profillerin sizi takip etmesi daha önemlidir. Sadece satış odaklı düşünmeyin, takipçilerinize keyif veren, ilham verici, bilgilendirici, eğlendirici resimler ve fotoğraflar paylaşarak onlara fayda sunun. Ürün satışla ilgili paylaşımlarınız ise, 3,4 veya 5 paylaşımdan sonra gelsin ve onları rahatsız etmesin.

Satılacak ürünlerimizi belirledik, instagram butik mağazamızı açtık, takipçiler kazanılmaya başladı, şimdi satışlar başlasın. Önümüzde üç soru var cevaplanması gereken; sipariş alma, ödeme alma ve kargolama.

Malum instagram ürün fotoğraflarına tıklayarak, başka bir satış kanalı veya sepete yönlendiremiyorsunuz. Onun yerine fotoğraf altına yazacağınız açıklamalar ile ürünü tanıtmaya çalışıyoruz, fiyatı ve satın alma şeklini belirtmeye çalışıyoruz. Burada bir telefon numarası, Whatsapp numarası vererek sipariş alabileceğimiz gibi veya bir başka siteye yönlendirerek alışverişi tamamlamak şeklinde olabilir. Bu başka site trendyol, n11 gibi bir online pazar yeri sitesinde verdiğimiz ilana yönlendirerek oradan satın almalarını sağlamak şeklinde olabilir. Kendi internet satış sitemizi yani bir e-ticaret sitesi kurarak ona yönlendirme ile satış yapmaya çalışabiliriz. Bunlar yoksa oluşturacağınız ücretsiz bir Google formu ile alıcı bilgileri ve kargo bilgilerinin girilebileceği bir satın alma formu yapıp, o forma yönlendirebiliriz.

Satın alma sonrası geldi paketleme ve kargolama. İlk başlayanlar için PTT Kargo kuşkusuz en iyi seçenek. Hem oluşturacağınız bir posta çeki hesabınız ile kapıda ödemeli tahsilatlı kargo gönderebilmeniz de mümkün.

İnstagram Satış Yapmak Yasal Mı?

Ülkemizde internetten satışları düzenleye mesafeli satışlar yönetmeliği bulunmaktadır. Buna göre, yaptığınız satışları anlatıldığı özelliklerde göndermeniz, faturalı olması ve iade vb. taleplere cevap vermeniz durumunda yasallık kazanmaktadır. Burada yasal olması ile ilgili kısım satışın faturalandırılması ve bu ürün için gelen ücretin fatura kesene gelmesi en önemli ayrıntıdır.

Detaylı yazı: İnstagram’da Satış Yapmak

Instagramdan Satış Yapma Uygulamaları

Instagram üzerinden satış yapma işlerini kolaylaştırmak ve sipariş verme işlerini otomasyona bağlamak için Like2Buy, Soldsie, LiketoKnow.it uygulamaları hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu uygulamalar paylaştığınız ürün resminin altındaki link vasıtası ile müşteriler bir kaç adımda satın alma işlemini gerçekleştirebilmelerini sağlıyor.

Daha fazla detaylı bilgi için internetten satış yapmak ve akıllı içerik stratejisi gibi konuyla doğrudan ve dolaylı bilgileri paylaşan yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.