Instagram’da Satış Yapmak

Hayatımızın vazgeçilmezi olagelen sosyal medyayı kullanırken aynı zamanda para kazanmak instagramdan satış yapmak ile mümkün. Bir iş fikri yada mevcut işinizi genişletmek için instagram hesabınızı bir satış kanalına çevirmeye ne dersiniz.

Şöyle düşünün, ana caddedeki bir mağaza ile arka sokaktaki bir mağazanın farkı nedir. Ana caddede olanın ederi ve kirası daha fazladır. Niye, çünkü daha fazla kişi geçtiği için mağaza vitrinini daha fazla kişi görerek içeri girecektir. İçeri giren müşterilere satış yapma olasılığı artacaktır.

Aynı şekilde milyonlarca kişi sosyal medya üzerinden gezmektedir. Sosyal medyanın kuşkusuz ana caddelerinden birisi de instagram uygulamasıdır. Bu ana caddede dolaşanlara ürün veya hizmetinizi tanıtmak, ilgilerini çekmek, marka bilinci oluşturmak, ve satış yapmak suretiyle para kazanmak mümkün.

Bunun için öncelikle amacınızı belirlemelisiniz. Mevcut bir ürünü mü satacaksınız, hizmetinizi tanıtıp yeni müşteriler mi elde edeceksiniz, e-ticaret sitenize yeni müşteriler mi kazandıracaksınız, yoksa belirli bir ilgi alanına uygun takipçi oluşturup o alandakilere hitap eden ürünler satmak için yeni bir iş fikri mi düşünüyorsunuz. Bu seçtiğiniz hedefe göre eylem planı oluşturmalısınız.

Öncelikle hedef odaklı takipçiler kazanmalısınız. Diyelim ki, babanızın iç çamaşırı dükkanı var ve internette bayanlara satmak istiyorsunuz, veya mevcut iç çamaşırı e-ticaret sitenize ek bir satış kanalı geliştirmek amacıyla instagram’da satış yapmak istiyorsunuz. Her iki seçenek için de hedef kitlenizi bayanlar oluşturuyor. Ama bu bayanlardan internetten alışveriş yapanlar veya yapabilecek olanları seçmeniz gerektiği ortada. Aynı zamanda bir yaş aralığı da belirlemelisiniz.

Bu hedeflemelere göre bir potansiyel müşteri portföyü çıkarmalısınız. Örneğimiz için diyelim ki;

 • 20-40 yaş arası
 • Gelir düzeyi iyi olan
 • İnternetten alışveriş yapan
 • Benzer ürünlere ilgi duyan

bayan kişileri belirledik. Peki böyle özellikteki kitleye nasıl ulaşacağız.

En basiti bu özelliklerde satılık bir instagram hesabı alabilirsiniz veya kendiniz oluşturabilirsiniz. Öncelikle hedef kitlenizi cezbedecek bir instagram profili oluşturmalısınız. Bu hesap adınız soyadınız veya marka/ünvan ile olabilir.

Takipçi Her Şeydir.

Diğer sosyal medya kanalarında olduğu gibi instagramdan satış yapmak için de takipçi en önemli unsur. Hedef müşteri portföyünüze uygun takipçiler edinmelisiniz. bunun için yöntemler ise şunlar olabilir.

-Rakiplerin Takipçilerine Kanca

Benzer ürünleri satan veya tanıtan kişileri instagram üzerinden bularak onları ve onların takip ettiklerini takip ederek takipçi kazanırız. Siz onları takip ettiğinizde, onlarda sizden haberdar olacak ve ya sizi takip edecek yada paylaşımlarınızı kontrol edecektir.

-İlgi Etiketi İle Yakalama

Etiketler ve hashtaglar(#) sosyal medya aramalarının önemli basamaklarıdır. Sizde bu etiketleri arama yaparak müşteriye dönüşebilecek ilgi alanı hedefli takipçi yakalayabilirsiniz. Örneğimizdeki iç çamaşırı için, meşhur iç çamaşırı mağazalarında check-in yapanları, bu mağazaların etiketlerini vb. kelimeleri arama yaparak ilgili kişilerin listelerine ulaşabilirsiniz.

-Takipçisi Çok Kişilere Reklam Vererek

Influencer veya fenomen dediğimiz çok sayıda takipçisi olan hesaplardan ücreti mukabilinde hesabınızı, ürününüzü veya sitenizi tanıtmasını isteyebilirsiniz. Böylece onların sahip olduğu kitleye ulaşarak yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Örneğimizdeki hedef kitle için moda sayfası, dizi sayfası veya dekorasyon sayfası gibi hesapları olan instagram satıcılarına ulaşarak reklam yayın yaptırabilirsiniz.

-Etkileşim

Takip ettiğiniz kişilerden, bir kısmı sizi de takip edecektir. Bu takip dönüş oranı sizin profilinizin görünümü, paylaşımlarınızın kalitesi vb. kriterlere göre değişecektir. Ama benim tercih ettiğim yöntem ise takip yerine beğenmedir. Bu taktik şöyle çalışır, yukarıdaki yöntemlerden birisi ile ulaştığınız potansiyel müşteri hesabını takip etmek yerine, profilinde fotoğraflardan en az kişinin beğendiği veya hiç beğenme almamış bir veya iki fotoğrafı beğenmektir. Bu sayede hem dikkat çekmiş, hem de akılda kalmış olursunuz. Ve bu kişi profilinizi takip etmekle kalmaz, sizin profilinizde paylaştığınız fotoğrafları didik didik eder ve birisine yakalanır. İşte balık kancası budur.

İnstagram’da Satış

Yukarıdaki yöntemler veya diğer kendi yöntemleriniz ile takipçiler edindiniz. Bu sırada günde en az 1 tane paylaşım yapmalısınız. takipçiniz 1.000 oluncaya kadar satış odaklı paylaşım yapmamayı öneririz. Onun yerine, ilgi alanına uygun genel ve keyifli paylaşımlar olmalıdır. Örneğin kedi maması satmayı düşünüyorsanız, kedi fotoğrafları, komik kedi videoları, sevimli kedi elbiseleri, kediler ve sahipleri, kedi karikatürleri gibi konularda paylaşım yapmak hoş olur.

Takipçileriniz belirli sayıyı geçtikten sonra 2+1 taktiğini uygulamalısınız. Bu şöyledir ki, 2 normal paylaşımdan sonra 1 satış paylaşımı yapmaktır. Bu ilk iki, ilgi alanına göre değişebilir. Ama hedef kitlenin ilgilenebileceği eğlenceli, bilgi verici, ilham verici paylaşımlar olabilir. Bu sayede instagram hesabınızı daha doğal gösterip, sürekli satış amaçlı paylaşım yapan değil, arada paylaşan ve ama daha çok değerli içerik paylaşan olarak görülmenizi sağlar.

Instagram’da Satış Yapma Şekilleri

yukarıdaki yollarla edindiğiniz takipçilerinizi cezbetmek üzere normal paylaşımlar ve arasına satış amaçlı paylaşımlar yaparak instagramda satış yapmak konusuna değindik. Bu satış amaçlı paylaşımlarda, paylaşılan fotoğraf ürünü net ifade etmeli, gerekli ise fotoğraf üzerine bilgilendirme ve satış fiyatı gibi etiketler yazılabilir. fotoğrafın açıklamaları kısmına ise kısa ürün tanıtımı, ürün etiketi ve nasıl alınacağına dair yönlendirme bulunur.

bu satış müşteriyi,

 • Bir e-ticaret sitesine yönlendirip satın alma,
 • www.gittigidiyor.com vb. bir online pazar yerine ürünü ekleyip oraya yönlendirerek satış,
 • Bir telefon numarası vererek,  arama veya WhatsApp ile sipariş verme,
 • Bir google sipariş formu oluşturup, o forma yönlendirme,
 • www.gelirortaklari.com vb. bir satış ortağına(affiliate) yönlendirerek satıştan komisyon alma,

şeklinde olabilir.

İlgili yazı: İnternetten Para Kazanak

Satış yaptıktan sonra, müşterinin gönderdiğiniz ürünü fotoğraflayarak paylaşması gibi etkinliklere davet ederek satış yaptığınız müşterinin networküne dahil olarak network marketing de yapabilirsiniz.

Satış yapma, ürün bulma, ambalajlama, kargo ile gönderi, ödeme alma, e-ticaret sitesi kurulumu, internetten satış yapmak, müşteri çekme, markalaşma ve para kazanmak gibi konularda diğer yazılarımızı da okuyarak ilham alabilirsiniz.

Aklınıza takılanları, öneri, görüş ve sorularınızı alt kısımdaki yorum kısmına yazarak paylaşabilirsiniz.

10 thoughts on “Instagram’da Satış Yapmak

 • 9 Mart 2016 tarihinde, saat 02:46
  Permalink

  Güzel bir girişim modeli aslında e-ticaret sitesi masrafın yok, reklam masrafı o kadar fazla değil, vergi sorunu yok. Zaten çoğu ufak butik instagram sayesinde büyüme gösterdi. Fırsatı olanlar değerlendirmeli bence. Şahsen çevremde ucuza alabileceğim bir şey olsa makalenizde ki adımları takip ederek instagram üzerinden satış yapardım.

  Yanıtla
 • 28 Nisan 2016 tarihinde, saat 08:54
  Permalink

  Gerçekten sosyal medya ticari zekasını kullanabilenler açısından iyi bir pazar oldu… İnstagram da iyi bir kazanç kapısı. bir çok firmadan görüyorum elbise gezecek yer bir sürü reklam veren yerler görüyorum.

  Yanıtla
 • 27 Mayıs 2016 tarihinde, saat 15:28
  Permalink

  sermaye ihtiyacı olmadan yapılacak en güzel işlerden birisi. düzenli ve planlanmış bir şekilde kullanılacak hesap ile iyi paralar kazanılabilir.

  Yanıtla
 • 2 Ekim 2016 tarihinde, saat 14:52
  Permalink

  Tüm olay etkileşimde bitiyor. Uzun zamandır bunu sayfamda yakalamaya çalışıyorum ama mümkün olmadı. Belki de takipçi portföyümü belirlemediğim için oluyordu. Tavsiyelerinize uyarak yeni çalışmalara başlıyorum.

  Yanıtla
 • 2 Ekim 2016 tarihinde, saat 14:59
  Permalink

  Sosyal Ağ Ortamında Gerek Facebook,Twitter ve İnstagram Olsun Bir Çok Sosyal Paylaşım Sitesinde Para Kazanmanın Ve Satış Yapmanın birden fazla yöntemi var ve sizde bu konuda kullanıcılarınıza bu bilgiyi vermişsiniz teşekkür ederiz benimde bilmedigim birkaç şey çıktı 🙂

  Yanıtla
 • 14 Ekim 2016 tarihinde, saat 19:32
  Permalink

  Yakın arkadaşlarımdan birkaç taneside bu dediklerinizi uygulayarak instagramda giyim ile alakalı ürünler satmaktadırlar.Kısa zamanda bende düşüneceğim.Güzel paylaşım için teşekkürler.

  Yanıtla
 • 15 Ekim 2016 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  Bir çok kullanıcı artık İnstagram üzerinden satış yaparak gelir elde edebiliyor. Eğer bir firmanız yoksa yada ürün tedarik edemiyorsanız instagram sayfanızda ürünleri satmanız için firmalarla anlaşabilirsiniz. Kargo ve fatura işlemlerinden kurtularak belirli bir komisyon alarak satış yapabilirsiniz.

  Yanıtla
 • 26 Ekim 2016 tarihinde, saat 23:33
  Permalink

  Instagramı satın almasıyla gücüne güç katan facebook reklam kampanyalarına instagramda da yayınlama olanağı sağlıyor. İnstagram kullanı sayısı bi hayli artmasıda facebookun ve doğal olarak bizlerin işine yarıyor. Ne kadar çok kullanıcı o kadar çok para 😉

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2016 tarihinde, saat 23:10
  Permalink

  Yüksek takipçili bir hesabın olsun evet bu satışı yapabilirsin ama bunun yerine benim tavsiyem. Yüksek kar marjlı bir ürün satın ve facebook sponsor reklam ile instagram sponsor reklam verin. Mutlaka reklama verdiğiniz paranın çok üzerinde rakamlar kar edebiliyorsunuz.

  Yanıtla
 • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 00:36
  Permalink

  İnstagram ve facebook gibi sosyal medya mecralarında satış yapmak artık reklam çıkmakla doğru orantılı hale geldi. Ne kadar çok satış yapmak istiyorsanız o kadar çok reklam yapmanız gerekmektedir. Ancak önemli olan doğru bilgilerle doğru kişiler ile çalışmak. Yanlış hedefleme tüm reklam bütçenizi bitirebilir.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.