internetten Para Kazanmak

Vaktimizin büyük bölümünü harcadığımız internet dünyasını internetten para kazanmak düşüncesi etrafında faydaya çevirebiliriz.

Çevirmeli ağlardan hızlı ve fiber internette ulaştık hatta artık akıllı telefonlarımız mobil internetin artan hızı ile artık her yerde internet erişimine kavuştuk. Gazete haberleri, oyunlar, Facebook, Twitter, Instagram, Tiktok gibi sosyal medya mecraları, kedi videoları, komik reelsler, öğrenmek için Google amcadan arayarak her şeyi ilgili web sitesi ve bloglardan bulur hale geldik.

Bir çoğumuz için günün sonunda internette harcadığımız vakit çok bir zaman kaybına ulaşabilmekte. İşte bu geçirdiğiniz zamanı paraya çevirmek düşüncesi ile interneten para kazanmak üzerine yeniden kurgulayabiliriz. Veya iş fikirleri bakan yeni girişimciler için kolay başlangıç, düşük sermaye ve fazla seçenek sunması nedeniyle internet üzerinden farklı işler kurarak iyi para kazanmak mümkün ve basittir.

Öncelikle neler yapılabilir üzerinde yoğunlaşarak kendinize uygun bir fikrini kağıda artıları ve eksileri ile yazıp bir iş planı oluşturarak başlayalım. Her iş gibi internet tabanlı işlerde ciddiye alınması ve planlanması gereken bir yapıya sahiptir. Deneyeyim, zaten ne kaybedeceğim ki, en fazla zaman deyip rastgele girişimci olmak size zarar verecektir. Unutmayın ki, girişimcinin en büyük sermayesi zamandır.

İnternetten Yapılabilecek İş Fikirleri

Blog Açmak: Bloglar kişilerin bilgili ve tecrübeli oldukları konularda veya ilgilendikleri bir konuda bilgi paylaşımında bulunarak internet ziyaretçilerinin gelip okumasını sağladıkları web siteleridir. Gelir modeli olarak, ziyaretçi sayısına göre internet reklamları gösterimi ve satış ortaklığı ile para kazanma odaklıdır. Eğer bir uzmanlık alanı veya ürün üzerine bilgiler içeriyor ise, ziyaretçi arttıkça o ürün veya hizmeti satarak daha da çok para kazanma şansı olmakta.

İnternetten Satış Yapmak: Mağaza açmak, eleman, kira, depozito, dekorasyon, hava parası vs. gibi maliyetlere ve aylık giderlere mahkum olmadan internetin özgür dünyasında satış yapmak mümkün. Bunun için açacağınız bir web sitesi ile ki bu internetten satış yapmak odaklı sitelere e-ticaret sitesi diyoruz, online ziyaretçilerinize ürün satmaya başlayabilirsiniz. Bunun için mevcut elinizdeki ürünü, etrafınızda üretilen bir ürünü veya satabilirim dediğiniz bir ürün veya ürün gurubunu seçmelisiniz. Bu satışı bir e-ticaret sitesi yanında, trendyol, n11, dolap gibi online pazar yerlerinde satabilir, Tiktok ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında da satışa sunarak internetten para kazanmak için çalışabilirsiniz.

Detaylı yazı: İnternetten Satış Yapmak

İnternetten Hizmet Sunma: Eğer yapabildiğiniz bir iş, yetenek veya hizmet var ise bunu fiverr, bionluk gibi sitelerde bu tarz hizmetleri talep eden kişilere satabilirsiniz. Zaman içerisinde oluşturacağınız referans ve tecrübe ile sadece o işe bile odaklanıp para kazanma ihtimaliniz var.

İnternetten Alıp Etrafına Satmak: İnternetten satış yapmanın aksine sahibinden gibi ilan sitelerinde yada yakaladığınız kampanyalar ile aldığınız ürün veya indirimleri etrafınızdakilere satarak iyi paralar kazanabilirsiniz.

İçerik Üretme(Makale Yazarlığı): Her web sitesi için en önemli şey, içerisnde yazılar yani makaleler olması, bu makalelerin kaliteli, SEO uyumlu ve okunur olduğu kadar okuyucunun paylaşma isteğini uyandıracak kadar keyifli olması gereklidir. Web site sahipleri genellikle bu tarz içerikleri dışarıdan satın almaktadırlar. Ortalama 300 kelimelik, yani yazının buraya kadar olan kısmı kadar olan yazılar talep edilmekte ve konunun çeşidi ve makale yazarının tecrübesine göre böyle bir makale için 10 ila 50 TL arası ücretler verilmekte. Sizde kendinizi bir kategoride geliştirerek yazılar yazmaya, hazırladığınız yazıları ilgili sitelere satmaya veya sitelerin istediği yazıları onlara yazarak internetten para kazanmak yolunda iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.

Satış Ortaklığı(Affiliate Marketing): Sosyal medya hesaplarınız çok popüler yada ziyaretçi çeken bir blog sahibi iseniz satış ortaklığı programalrına dahil olarak, sizin yönlendirmeniz ile yapılacak satın alma işlemlerinden komisyon kazanabilirsiniz.

Youtube Kanalı Açmak: İnternet kullanıcıları artık görsel içerikler ile daha fazla ilgileniyor. Youtube üzerinden bir video kanalı açıp, yayınlayacağınız videoların izlenmesi ve videolar üzerinde ve içerisinde çıkan reklamlar sayesinde sizin de internetten para kazanma şansınız olmakta. Bu video kanalı, yaptığınız amatör müzikleri içerebilir, komik taklitleri, kedi videolarını, nasıl yapılır videolarını veya herhangi bir konuda eğlendirici ve bilgilendirici içerikler olabilir.

Anket Doldurma: Anket doldurma, gizli müşteri olma veya tester yani ürün deneyici olma gibi kavramlar henüz ülkemizde yeni olsa da bu alandan da para kazanabilirsiniz.

İnternet Brokerliği: Broker yani aracı dediğimiz kavram, özellikle internetten alışveriş, uçak bileti, otobüs bileti, sinema bileti gibi alımlarda etrafındaki kişiler için internetten satın alma işlemini gerçekleştirmek şeklinde olmakta. Peki nasıl para kazanılıyor. Bu kişiler kendi kredi kartları ile etrafındakilere alım yapmaları sayesinde puan biriktiriyorlar. Aynı zamanda kampanya kodları ve hediye çekleri ile sağladıkları indirimler kendilerine kar olarak kalmakta. Etrafından uçak bileti ve otobüs bileti almak isteyenlere internetten alım yapıvererek yılda 2 defa uzak doğu seyahatini bedavaya getiren girişimci kişiler var.

Sosyal Medya Fenomenliği: Facebook, Twitter, Instagram, Tiktok, Youtube vb. mecralarda bir alana yönelik hesap oluşturarak fenomen olmanız da size çok para kazandırır. Zira internet reklam verenleri Google reklamları yerine bu fenomenlerin kendi ürünlerini paylaşarak reklamlarının yapılmasını daha çok severler. Zira bu sayede reklam daha doğal ve organik gözükeceği için dönüşüm oranı çok artacaktır.

Bunlar size örnek ve fikir olması için internetten para kazanmak konusunda hazırladığımız bir kaç başlık. Hayal gücünüzü geniş tutun ve başlayın. Eğer biraz İngilizce bilginiz var ise “make money online” yazarak Google amcaya sorun ve İngilizce kaynaklardan edindiğiniz fikirleri ülkemize uyarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.