İnternetten Satış Yapmak

Girişimciler, internetten satış yapmak ve internetten para kazanmak için yeni iş fikirleri ve fırsatlarını kovalayarak ek gelir ve kazanç sağlayabilmekteler.

İster bir iş fikri olarak seçin isterseniz ek gelir amaçlı olarak yada mevcut işlerinize çeşitlilik katmak için olsun internetten satış yapmak aslında çok kolay bir girişimdir. Sadece biraz bilgi, fazlaca ilgi ve zaman ile internetten para kazanmak mümkündür.

İnternet artık hayatımızın her alanına girdi, sosyal medyada sosyalleşmekten, Youtube üzerinden kedi videosu izlemekten, istediğiniz mağazadan alışveriş yapmaya, uçak bileti almaya, oyun oynamaya, haber okumaya vb. bir çok etkileşime açık hale geldi.

Doğal olarak burada dönen para ve satılan ürün/hizmet çeşitliliği de hızla artmakta. Peki siz internetten satış yapmak için bu çeşitliliğin içerisine bir damla olarak atılmak ve büyümek istemez misiniz.

Öyleyse başlamak için internetten yapılabilecek işler listemize bir göz atın. Bu işlerden seçtiğiniz veya aklınızdaki fikirleri geliştirerek, yazılı bir iş planı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ne satacağınızı bulmak çok önemli.

İnternetten Ne Satmalı

Satacağınız ürün veya hizmet hali hazırda yaptığınız, ürettiğiniz veya sattığınız bir şey olabilir. Veya etrafınızdaki arkadaş, eş ve dostlarınız yaptığı şeyleri satabilirsiniz. Yada şehrinizde, ilçenizde, beldenizde üretilen ürünleri, yerel ürünleri veya o bölgeye mahsus ürünleri deneyebilirsiniz.

Bir çok ürün bulmak yerine bir ürün ile başlamak en güzelidir. Öncelikle bulduğunuz ürünü trendyol, dolap, n11 gibi pazar yerlerinde satmaya çalışın. Kimler nerede nasıl satıyor, hangi resimleri kullanıyor, hangi açıklamaları yapıyor, kaç paraya satıyor gibi bir pazar araştırması yapmayı unutmayın.

Bu düşük maliyetli olarak gittigidiyor, sahibinden, letgo gibi online pazar yerleri ve ilan siteleri ile satmaya çalışmak size bu ürünün koşup koşmayacağı hakkında bilgi verir. Ürünler için kendi fotoğraflarınızı kullanın, profesyonel olmasına gerek yok, ışığı güzel bir mekanda cep telefonunuz ile bile çekebilirsiniz.

ürün açıklamalarını başkalarından kopyalamayın. Kendinize göre yazın. ürünü anlatsın, nedir, nasıl kullanılır, nasıl paketlenir, gelen kutuda neler olacak gibi akla gelebilecek tüm sorulara cevap olsun bu içerikte.

Unutmayın, ürününüzü incelemeye gelen ziyaretçi daha önce başka sitelerde de ürüne bakmış olacak. Farklı ve size özel ürün fotoğrafı ve ürün açıklaması kullanarak farklılığınızı ortaya koyun. Mümkünse ilk başta, satıcı profilinizi güçlendirmek ve daha fazla ilgi çekmek için hediye de gönderin.

Artık yavaştan bu inteentten satış yapmak fikrinizi oturtmaya başladınız. Ona bir isim bulun, bu isim satacağınız ürün kategorileri ile alakalı, kısa, akılda kalıcı ve markalaşabilir olmalı. Bu isim için öncelikle .com domain(alan adı) alın. Daha sonra ise bu isimle sosyal medya hesaplarınızı ve Facebook sayfanızı oluşturun(profil değil). Ve oralarda da ürünlerinizi reklam etmeye başlayın.

İlgili yazı: Instagram’da Satış yapmak

Böyle başladığınız satış sırasında ürün bulma, ürün ekleme, fotoğraflama, içerik üretme, satış, paketleme, kargo, satış sonrası hizmetler ve online müşteri ile iletişim gibi bir çok alanda kendinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Daha sonra ise artık kendi e-ticaret sitenizi kurmak için hazırsınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.