İş Fikri ve Seçme Nedeni

İçinizde bir girişimci ruhu var ise kafanızda da iş fikri eksik olmaz. Bazen bunlar kopyalama ile bazen özgün olarak ortaya çıkarlar.

Kopyalama dediğimiz, yani bir fikir duyar veya görürsünüz, harika bu tutar der yada bu adam tutturdu ise bende tuttururum der bire bir veya yakınsak olarak iş fikrini kopyalarsınız.

Yada karşılaştığınız bir sorun karşısında bir çözüm üretirsiniz ve dersiniz ki bu iş niye böyle yapılmasın. Bu bir ilham olur size. Bazen de düşünürken bir fikir gelir ve detaylandırdıkca bir iş fikrine dönüşür. Yada etrafınızda eksikliğini hissettiğiniz bir şeyin üzerinedir girişim planınız.

İster kopyalama, ister özgün isterse eksiklik sebebiyle olsun kafanızdaki bir iş fikrini gerçek bir dönüşüme geçirirken bir iş planına ihtiyaç duyarsınız. İş planında ise “iş fikri ve seçme nedeni” diye bir soru ile karşılaşırsınız. Esasında bu soru sizin seçme nedeniniz üzerinden, girişiminize konu olacak faaliyet alanındaki yeti ve öngörülerinizi anlamaya çalışacak bir sorudur.

Bu soruya cevap verirken, yada eğer KOSGEB yeni girişimci desteği yazıyorsanız ve bu destek başvurusu için hazırlamanız gereken iş planı yazarken bu soruyla karşılaştı iseniz, cevabınız 2 paragrafı geçmeyen kısa ama açıklayıcı bir neden olmalı.

Yapmak istediğiniz yani açmak istediğiniz işin ne olduğunu kısaca anlatıp bu iş fikri seçimi yapmanıza sebep olan sebep ve fırsatlara değinmeniz yeterli olacaktır.

– Bu iş fikri başka yerler var ama benim açacağım yerde eksikliği var.

– Burada var ama şu şu eksiklikleri var, ben ise şöyle şöyle yaparak rakipler arasından sıyrılıp, potansiyel müşterilerime falanca avantajları sunacağım.

– Bu daha önce denenmemiş bir şey ve piyasada şu eksikliklere çare olacak, şu dezavantajları giderdiği gibi şu avantajları sunacak.

gibi iş fikrinizi seçmenizde sizi etkileyen ana unsur yada unsurları yazabilirsiniz. Bu seçiminizi yaparken kişisel becerilerinizin, öğrenim durumunuzun, etrafınızın oluşturacağını düşündüğünüz avantajlara yer vermekte fayda var.

bu kısım çok uzatmadan kısa ve öz yazılmalı.

Her iş fikri sahibi için çok değerlidir ama karşınızdakine güzel ifade edemediğiniz zaman değeri çok ortaya çıkamayacaktır. O nedenle etraflı olarak iş fikrinize değinen ama sektörden olmayan ortalama insanların anlayacağı basitlikte bir anlatım seçmelisiniz. İş fikrinizi ifade ettikten sonra bu iş fikrinizi seçmenize sebep olan neden veya nedenleri de aynı basit anlatım ile ifade etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.