KOSGEB Yeni Girişimci Desteği

Kobi dostu olan KOSGEB şimdi yeni girişimci desteği ile kendi işini kurmak isteyen iş fikri sahibi girişimlerin hayata geçmesine katkı sağlıyor.

Ülkemiz ekonomisinin gelişmesinin en hızlı yolu ve tek yolu kuşkusuz yeni işletmelerin açılması ile olacaktır. Bu yeni işletme açılması ise daha fazla girişimcinin iş fikirlerini gerçekleştirmek için yola çıkması için motive edilmesi, bu girişim yolculuğunun kolaylaştırılması ve desteklenmesi ile mümkün olacaktır.

İşte bu amaçla Sanayi, Ticaret ve Bilim Bakanlığı bünyesinde yer alan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ki kısaca KOSGEB tarafından sağlanan destekler sayesinde ülkemiz girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Yeni hükümet programında yer alan genç girişimciler ve kadınlar için 50 bin TL destek sözüne istinaden programın hibe yani ödemesiz kısmı 50.000 TL, kredi olan geri ödemeli kısmı da 100.000 TL olarak güncellenerek girişimcilik desteği 150.000 TL’ye çıkarılmıştır.

Öncelikle bu destekten yararlanmak için “girişimcilik eğitimi” almanız gerekmektedir. Bu girişimcilik eğitimi başvuru ve katılma şartları, kursa tarihleri ve yerleri için KOSGEB resmi web sitesi olan www.kosgeb.gov.tr adresinde üst kısımda “duyurular” menüsü altında “uygulamalı girişimcilik eğitimi duyuruları” sekmesine tıklayarak size en yakın kurs bilgilerini bulabilirsiniz.

İlgili yazı: KOSGEB İş Kurma Desteği

Yine aynı web sitesinde üst kısımdaki “destekler” menüsü altında yer alan “girişimcilik desteği” sekmesine tıklayarak açılan sayfada destek üst limitleri ve detayları gelir. Burada yer alan “KOSGEB girişimcilik desteği uygulama esasları ve yönetmeliği” linkine tıklayarak açacağınız pdf belgeyi detaylı okuyarak yeni girişimci desteği, girişimcilik kursu, başvuru şartları, hibe ve destek alınabilen konular, ödemeler ve diğer hususlar hakkında ilk elden bilgi edinmiş olursunuz.

Girişimci Desteği Başvuru Şartları

Detaylarına hakim olacağınız üzere bu eğitime katılmak ve sertifika almak ilk şart. Sertifika sonrası iş yerinizi açıp, maliye ve oda kayıtlarınızı tamamlamanız ardından KOSGEB web sitesi üzerinden eKobi uygulaması ile işletmenizi kayıt ediyorsunuz. Size verilen KOSGEB kullanıcı adı ve şifrenizle baktığınızda sistemde aktif olarak gözüktüğünüzde artık hibe ve destek imkanlarından faydalanmaya hazırsınız demektir.

Bu aşamadan sonra hazırlayacağınız KOSGEB yeni girişimci desteği iş planı ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu iş planı projesini kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi bir iş planı uzmanı ve KOSGEB danışmanı ile görüşüp profesyonel destek alabilirsiniz.

KOSGEB Desteği İle Açılabilecek İş Fikirleri

Girişimcilik desteği için tarım, hayvancılık, finansal hizmetler ve yasal izne bağlı işler(muhasebe, avukatlık, eczane, sigortacılık) dışındaki tüm işler için yararlanma imkanınız bulunmakta.

Bu işler üretim, satış, hizmet sektörlerinde olabilir. İlla ki yapılmayan, sıra dışı, ülkemizde olmayan bir iş olmasına da gerek yok. Açacağınız bir market, ev yemekleri salonu, mobilya atölyesi, e-ticaret sitesi, bir butik olabileceği gibi geliştirdiğiniz bir aparatın üretimi veya yurt dışından getirteceğiniz ülkemizde olmayan bir şey de olabilir.

Başlangıç sermayesi düşük olan internetten yapılabilecek işler ile kendinize bir iş fikri seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.