KOSGEB

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi olan KOSGEB in yanlış yazımı olan KOSGEP hakkında detaylı bir yazı yazmaya çalışalım.

Kurumların isimleri genelde kısaltma ile kullanılır. Ve bu kısaltmalar kimi zaman çok yanlış telaffuzlar ile karşılaşabilmektedir.

KOSGEP

Türkçe’de kelimelerin sonu B ile bitmediği ve genelde Pye dönüştüğü için kobi destekleri sağlayan idarenin ismi de çoğu zaman bu şekilde sonu P harfi ile okunmakta ve yazılmaktadır. Belki de sonu projelendirmeyi çağrıştırdığı ve söylenmesi daha kolay olduğu için KOSGEP deniliyor da olabilir.

Eğer sizde KOSGEP destekleri diye duyarsanız bilin ki bu aslında KOSGEB hibe ve destek uygulamalarıdır. Girişimcilik desteği, ar-ge desteği, yeni girişimci hibe kredisi, fuar desteği, eleman desteği, tanıtım desteği, kobi proje desteği gibi kalemlerde destek alabileceğiniz bir kurum olarak Küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır.

İlgili yazı: KOSGEB Desteği ile İşyeri Açmak

Bu kurumun her ilde bir KOSGEP hizmet il müdürlüğü bulunmakta olup, konu ile ilgili soru ve başvurularınızı buralardan yapabilirsiniz. Ayrıca ilindeki girişimcilik eğitimleri ne zaman, nasıl başvurabilirsiniz ve başvuru şartları nelerdir bunları da öğrenmeniz mümkün.

KOSKEP

Doğrusu KOSGEB olan girişimcilere ve kobilere destek sağlayan kurumun adının yanlış telaffuzlarından birisidir KOSKEP. Türkçe dilimizin kelemelerinden ortada G ve sonda B harfli kelimeler yoktur.

Zira Türk insanı dil yapısı gereği sondaki B yi okumakta güçlük çektiği için Pye dönüşür. Aynı şekilde kelime ortasındaki G ve D harflerinin de K olarak daha yumuşak gelmesi nedeniyle yanlış okunduğuna şahit oluruz.

Değindiğimiz gibi yanlış okunduğu için KOSKEP yerine KOSGEB kelimesi ile ilgili ve destek, hibe, iş planı, proje gibi konularda detaylı bilgiler almak için alttaki yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

KOSGEB destekleri içerisinde en çok aranan yeni girişimci desteği ve onun için hazırlanması gereken kobi projesi olan iş planı hazırlama hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve örnek iş planlarını incelemek için de alttaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.