Marka ve Patent Firması Açmak

Fikri ve sınai haklar alanında vekillik ve danışmanlık hizmetleri sunan bir marka ve patent firması açmak iş fikri üzerine iş kurma ve geliştirme konularına değinelim.

 Modern iş dünyasının rekabet kurgusu üzerinde firmaların haklarını koruması için markalaşma, rakiplerin önüne geçmek için ise tasarım ve patent tescili çok önemli hale gelmekte.

Bu artan marka ve patent bilinirliği ve farkındalığı sayesinde ise bu alanda danışmanlık, vekillik, pazarlama gibi hizmetler sunan patent ofisi girişimlerine geniş fırsatlar sunmakta. Bu gelişen pazarda sizde bir yer edinmek, kendi işinizin patronu olmak ve içinizdeki girişimci ruha dinanizm katmak için kendi marka ve patent firması işletmenizi kurmayı düşünebilirsiniz.

Adım Adım Süreç

 • Öncelikle danışmanlık sektöründe bilgi herşeydir. Bu nedenle marka, patent, tasarım konularında fikri ve sınai haklar alanındaki kitap ve yayınları okuyarak bilgilenmeniz çok önemli. Bir patent firması veya bu işi yapan bir avukat veya danışman yanında iş tecrübesi kazanmış olmanız da büyük artı olacaktır.
 • Öncelikle Lisans mezunları için katılıma açık olan marka vekili ve patent vekili yetki belgesi için TPE(Türk Patent Enstitüsü) tarafından 2 yılda bir yapılan sınava katılmanız, işletmenizde kendi adınıza resmi vekil gözükmeniz için çok önemli.

İlgili yazı: Marka ve Patent Vekilliği Sınavı

 • Eğer vekillik belgeniz yok ise bir vekil işe alabilir veya bir vekil üzerinden aldığınız işleri yapmak şeklinde piyasada çalışan çok firma gibi yapabilirsiniz. Ama yine de kendi yetki belgenizi almanız hem işin kontrolü hem de daha profesyonel çalışmanız açısından önemli. Sektörde tecrübeniz var ama lisans mezunu değil iseniz de bir taraftan Açık öğretim okuyarak bu işi de halledebilirsiniz.
 • Artık bir şekilde kendi patent ofisi iş fikrinizi hayata geçirmeye hazırsanız, bu planlama sürecinde markanızı oluşturmanız iyi olur. Sektöre ve konseptinize uygun bir marka oluşturup, şimdiden marka tescil başvurunuzu yapmanız zaman kazandırır.
 • Oluşturduğunuz marka ile ilgili .com ve .com.tr alan adlarını satın alarak, başlangıç aşaması basit bir site kurdurarak hafiften bilinirliğe başlamanız iyi olur.
 • Unutmayın daha iyi bir ofis, daha fazla şube vs. size çok müşteri getirmez. Daha çok bilinirlik, daha profesyonel bir imaj ve web sitenize çok ziyaretçi size müşteri kazandıracaktır. O nedenle kurumsal kimlik, markalaşma, online profesyonel görünüm ve kişisel marka imajı konularında çalışmalar yapmayı ihmal etmeyin.
 • Referans hizmet sektöründe müşteri bulmanın en etkin yollarından bir tanesidir. O nedenle bu işi yaptığınızı mümkün olduğunca çok kişiye duyurmak kadar networkünüzde önem arz eder. Etrafınızdaki muhasebeci, avukat, danışman, mühendis vs. gibi iş çevreleri olan kişilerle iyi kontaklar kurup sizi refere etmelerine vesile olun. Bir şekilde etkileşim kurduğunuz müşteriler ile iletişimi eksik etmeyin.
 • İşi yapmak genelde kolaydır ama önemli olan işi almaktır. Hiç bir şeyi yapamam demeyin. Belki patent konusunda pek fazla bilginiz olmayabilir yada müşterinin anlattığını anlayamayabilirsiniz. Ama dışarıdan fason patent başvurusu hazırlama hizmetini profesyonel olarak sizin adınıza sunabilecek bir patent mühendisi ile çalışarak bunları aşabilirsiniz.
 • Çok şık bir yerde, çok masraflı bir ofis vs. için çok para harcamayın ilk başta. Bu masaya, dekorasyona parayı gömmek yerine reklam, tanıtım ve ulaşım masraflarına harcayarak öncelikle para kazanan ve kar elde eden bir patent firması kurmaya odaklanın.
 • Marka, tasarım, faydalı model ve patent tescili konularında hizmet verdiğiniz müşterilere ek hizmetler sunun veya onları yönlendirerek ek gelir elde edin. Zira bir marka tescili aldığınız müşteri için 10 yıl sonraki yenileme ücretine kadar beklemek zorunda kalırsınız. Yeni marka aldığınız müşterinize bir alan adı alıp bu marka için web sitesi yapmaya yönlendirip komisyonunuzu yada kendi bünyenizde sunup yıllık ücretleri alabilirsiniz. Patent başvurusu yapan müşterinizi Ar-Ge desteklerine yönlendirip ilave danışmanlık veya ISO vb. belgeler için aracı olup komisyon alabilirsiniz. Buna benzer şekilde hizmet ve satış ortaklığı sistemleri geliştirerek ilerlemeniz kolay olur.
 • Kişisel iletişim her sektörde başarıyı getiren en önemli faktör. Çalışanlarınız, partnerleriniz, ortağınız, müşterileriniz ve çevreniz ile kurduğunuz etkili ve başarılı bir iletişim çoğu sorunun çözülmesi ve size avantaj sağlaması konusunda çok yardımcı olacaktır. Bu konuda kendinizi geliştirin.
 • Hiç bir satış kanalını önemsiz görmeyin. Logo, kartvizit, broşür, antetli kağıt, web sitesi, sosyal medya, ulaşılabilir cep telefonu, iyi bir sekreterya, fuar ve etkinliklere katılım, konuşma vs. tüm satış ve pazarlama kanallarında bir şekilde yer alın.
 • Bunlar yanında yalın girişim,dijital pazarlama, SEO ve groth hacking teknikleri konusunda daha fazlası için bizden danışmanlık desteği alabileceğiniz gibi satış ortaklığı ağınıza bizim sunduğumuz hizmetleri de ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.