Network Marketing İle Para Kazanma

Yeni nesil pazarlama yöntemi olan network marketing satış ve üyelik sistemli doğrudan pazarlama stratejileri günümüzün yükselen iş modellerinden bir tanesi.

Bilinen fiziki dağıtım kanalları üzerinden satılacak ürünlerin müşteriye ulaştırılması şeklinde yapılan perakende ticaretin yerini yerini alan bu uygulama ile satıcı müşteri ilişkisi yerine kişiden kişiye satış hedeflenmektedir.

Network Marketing Nedir?

Yukarıda kısaca değindiğimiz üzere kişiden kişiye, referans ilişkisi üzerine satış demektir. İngilizceden direkt dilimize geçen bu kavramda “network” dediğimiz, çevremizi ifade eder iken, “marketing” ise pazarlama demektir.

Yani çevremize pazarlama anlamına gelebilecek bu sistemde, bir ürünü sizin kullanmanız, memnun kalıp etrafınızdakilere tavsiye etmeniz, onlara sizin satmanız, sizden satın alıp memnun kalan kullanıcıları da sisteme üye olarak kaydedip onlarında satıcı olmalarını sağlamanız üzerine çalışır network marketing.

Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle, bu üyelikli satış sistemlerine üye olarak kendi ihtiyaçlarınızı indirimli almaya başlarsınız. Daha sonra tavsiye ve referans ile etrafınıza sattığınız ürünlerden belirli komisyon oranlarınca indirim kazanırsınız. Ekibinize katılan alt üyelerin de yaptıkları satışlardan komisyon kazanırsınız. Bu komisyon oranları sizin ve alt üyeleriniz yaptığı ürün satış cirolarına göre değişmektedir. Bu üye sayısı ve satış arttıkça üyelik gurubunuz yükselmekte, indirim ve komisyonlarınız artmaktadır. Böylece daha fazla para kazanmak mümkün olmakta.

Üye Nasıl Bulunur?

Değindiğimiz gibi bu network marketing sistemler paylaşım ekonomisi sisteminin bir öncesi olan kişiden kişiye satış stratejisi yöntemidir. Öncelikle kendinizin ve çevrenizin kullanacağı ürünleri sağlayan bir firmanın ağına üye olmak avantaj sağlar. Daha sonra önce kullanmak, sonra bu kullanımla edinilen tecrübe ile etrafınıza anlatmak, onların kullanmasını sağlamak, doğru kullanıp sonuç almaları ile onlarında etraflarındaki kişilere anlatmalarını veya sizi referans göstermelerini sağlamak suretiyle ağınızı genişletebilirsiniz.

Bu ağda kullanıp memnun kalan girişimci kişileri seçip, onlara network marketing iş modelini anlatarak sisteme üye olmalarını sağlayabilirsiniz. Unutmayın, daha fazla üye değil, satış yapacak ve yeni üyeler kazandıracak az ama öz üye sayısına sahip olmak daha da avantajdır.

Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

Çevreniz etrafınızdaki kişiler ve onların tanıdıkları ile Facebook, Instagram, Tiktok gibi sosyal medya mecralarında arkadaşınız olan kişiler de sizin networkünüz yani çevrenizdir.

İlgili yazı: Instagram’da Satış Yapmak

Bu ilgili yazı da olduğu gibi, bu sosyal medya mecralarından birini seçerek, ki şu an Instagram bu ürünler için en iyi kanal durumunda, bu ürünleri oradan tanıtmak, satış yapmak, üyelik almak çok da zor değil. Biraz okuyup, araştırıp öğrenmek, müşteri davranışları ve iletişim konusunda kendinizi geliştirmek, acele etmeden sistemli bir çalışma yürütmek, bu işi hafife almadan bir iş planı ile ciddi bir iş fikri olarak değerlendirmek ve içinizdeki girişimci kişiliği ortaya çıkarmak başarı ve network marketing ile para kazanmak için yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.