Network Marketing Nedir?

Kısaca Türkçe ifade ile çevreye referanslı satış olarak çevirebileceğimiz “Network Marketing” hızla günümüz pazarla şekilleri arasında kendine yer ediniyor.

Ülkemizde titan gibi saadet zincirleri gibi kötü örnekler sebebi ile henüz emekleme aşamasında olan bu pazarlama yöntemi gelecek vaat etmekte.

Kısaca özetlemek gerekir ise network marketing, firmaların ürünleri fiziksel mağaza ve sıcak-soğuk satış kanallarına koymadan, kişilerin diğer kişilere referans yöntemi ile ürünleri tanıtması ve satması diyebiliriz. Firma açısından baktığımızda, firma dağıtım, satış, bayi, distribütör, mağaza vb. altyapı ve organizasyon şemaları gibi masraflara girmez. Bunun yerine bir üyelik sistemi, üyelerin tanıtım ve satış yapması için katalog hazırlaması yeterlidir. Çoğu sistemde üyelik ve katalogda ücreti mukabilinde satıldığı için bunlar bile bir gider değildir.

Kişiler ise bir firmaya üye olarak, o firmanın ürünlerini distribütör, bayi, satıcı ve reklam gibi masraflar üzerine binmemiş bir makul fiyattan satın alma şansı yakalarlar. Bu ürünleri kullanıp dener ve etrafındaki tavsiye eder. Bu etrafındakilere, onlarında çevresine diye genişleyen bir halkada ürün satışları yaparak komisyon kazanır. Daha sonra bu ürünlerden memnun kalanları alt üye yaparak kendi iş modelini genişletir. Artık hem satışlarından hem de alt üye guruplarının satışlarından para kazanmak için çalışır. Böylece oluşturduğu sistemin satış adedi ve cirosu arttıkça kazandığı komisyon oranının artmasını sağlayan üst yönetici guruplara doğru ilerler.

Bir iş fikri olarak bakıldığında network marketing özellikle mesai dışı zamanı bol olan çalışanlar, öğrenciler ve ev hanımları için evden para kazanma yöntemi olarak iyi bir tercih. Ürünleri Instagram vb. sosyal medya mecraları ve internet üzerinden tanıtarak daha geniş bir kitleye hitap ederek, ülkenin hatta dünyanın her yerinden müşteri ve alt üyeler kazanmak mümkün.

Ülkemizde Farmasi, Avon, Oriflame, Herballife, Jenerasyon vb. bir çok network marketing firması bulunmakta. Bu işletmelerin çoğunluğu doğal sağlık ürünleri, organik temizlik ürünleri ve sağlıklı yaşam ürünleri üzerine ürünler sunmaktalar. Bir iş fikri olarak bu sistemlere üye olacak girişimci dostlarımıza ilk tavsiyemiz, bu işi adım adım yapın. Öncelikle üye olup, ürünlerden kullanımınıza uygun bir kaç ürünü alıp deneyin. Bunları etrafınıza anlatarak tanıtım yapın. İlgilenirlerse size de getirteyim diyerek satış yapın ve onlarında deneyip, doğru kullanıp, sonuç alarak ürünlere ilgisini arttırın.

İlgili yazı: Sıfır Sermaye İle Yapılabilecek İş Fikirleri

Direkt seni de üye yapalım para kazan diyerek kendi karizmanızı ve dostluğunuzu bitirmeyin. Bırakın onlar ürünü beğensin, etrafındakilere anlatmaya başlasın, sizin bu işten para kazandığınızı ve keyifli çalıştığınızı görsünler ve network marketing sistemine üye olmayı onlar talep etsin.

Farmasi ile Ek Gelir Kazanma

Daha rahat bir yaşam için iyi kazanmak ve daha fazla gelir hatta ek gelir elde etmek hepimiz için bir telaşlı arayıştır. Bir network marketing satış ve pazarlama yöntemi firması olarak Farmasi ile ek gelir kazanma yolları nelerdir?

Öncelikle sağlık yaşam ürünleri sunmakta olan firmaya üye girişi yaparak Farmasi danışman girişi yapmış olursunuz. Bu aşamada size bir referans olan üye olur. Siz artık o üye altında bir alt üye olarak network marketing sistemine başlangıç yapmış olursunuz.

Daha sonra ise kendi hesabınıza giriş yaparak kendiniz için ürünleri indirimli sipariş edebilirsiniz. Ürünler için ödemeyi kredi kartınız veya kapıda ödeme ile tamamlayarak sipariş ettiğiniz sağlıklı yaşam, kişisel bakım ve doğal ürünlerin evinize ulaşmasını beklemeye başlarsınız.

Öncelikle Farmasi ürünleri ve kampanyalarını kendiniz değerlendirirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri etrafınızdaki arkadaşlara, eş ve dostlara, çalışma arkadaşlarınıza ve komşularınıza tanıtmaya başlarsınız. Onlardan oluşacak talepler için sipariş verebilir veya önceden toplu alarak onlara satabilirsiniz. Bu kısımda ise indirimli aldığınız ürünleri normal satış fiyatları üzerinden satarak para kazanmaya ve ek gelir elde etmeye başlarsınız.

Farmasi danışman girişi yaparak verdiğiniz siparişlere Farmasi katalog ve broşürleri ekleyerek, kolay promosyon yapma ve oluşturduğunuz çevreye tanıtma yapabilirsiniz. İşte oluşturduğunuz bu çevre ile ürünleri tanıtma ve satma işini adı ise kısaca network marketing nedir sorusunun cevabı olmakta.

Bu ürünleri kullandırdığınız veya sattığınız kişilerinde etrafındakilere tanıtması ile sizin networkünüz hızla genişleyecektir. Bu kişilerden çevresi geniş ve satış yapma kabiliyeti yüksek kişileri alt ekibinize üye yaparak onlarında kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ekip kurarak genişlettiğiniz prim ağacınızda, altınızdaki üyelerin satışlarından da para kazanıp ek gelir elde edebilirsiniz.

Unutmayın, her şey küçük bir adımla başlar. Sizde daha çok para kazanmak ve uzun vadede yatırım yapmak için network marketing ailesine katılabilir ve Farmasi danışman girişi ile satış temsilcisi üye girişi yaparak bu yeni hayatın kapılarını aralayabilirsiniz. Doğru bir plan, etkileyici bir yaklaşım ve devam eden bir gayret ile sizde Farmasi ile para kazanmak ve ek gelir elde edebilmek mümkün hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.