Noter Tasdikli Tercüme Nedir?

Dünya nüfusu son yıllardaki artışlarla birlikte 7.4 milyara ulaşmış ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Dünya üzerinde yaşayan 7 milyarın üzerinde insan farklı coğrafya ve kültürlerle yaşamaktadır.

Kültürün en önemli yapı taşı da dildir ve bir çok ırkın kendisine özel konuştuğu dil bulunmaktadır. Birleşmiş milletlerin verilerine göre dünya üzerinde aktif olarak konuşulan 8000 dil bulunmaktadır.

İletişim hayatın her alanında önemlidir ve bu kadar fazla dilin konuşulduğu dünyamızda tercüme mecburi bir ihtiyaçtır. İş görüşmeleri, spor müsabakaları, turistik geziler ve benzeri tüm aktivitelerin vazgeçilmezi olan tercüme ihtiyacı güvenli şartlarda yapıldığı zaman daha verimli olmaktadır. Tercümede güven için yapılması gereken şey yeminli tercümanları tercih etmektir.

Noter Onaylı Tercüme Nedir ?

Yeminli tercüme yabancı bir dilde üniversite bitiren bir kişinin yaptığı tercümeyi noterde tasdikletmesidir. Yeminli tercümanlar yabancı dilde bir üniversite mezunu olmalı ve bunun noterlikçe tescillenmesi gerekmektedir. Noter tarafından yemin ettirilen kişiye yeminli tercüman yetkisi verilir ve bu kişinin yaptığı tercümeler yeminli tercüme grubuna girmektedir. Yeminli tercüman yaptığı tercümeye imza ve mührünü ekleyerek noterde onaylattığı zaman bu bir noter onaylı tercüme olmaktadır.

Noter Onaylı Tercümeye Neden İhtiyaç Duyulur

Resmi kurumlar nezdinde yabancı dildeki delil, belge ve benzeri dokümanların geçerlilik kazanması için noter onaylı olması gerekmektedir. Noter onayı bu dokümanlara resmi belge niteliği kazandırır. Ayrıca kişiler ve firmalar arasındaki anlaşmalarda da kendini güvene almak isteyen kişiler noter onaylı tercüme tercih edebilirler. Bazı resmi makamlar belgelerde sadece tercümanın mühür ve imzasının olmasını yeterli bulurken bazı makamlar ise tercümenin mutlaka noter onaylı olmasını istemektedir. Bu konuda net bilgiyi ilgili kuruma sorarak öğrenebilirsiniz.

Noter Onaylı Tercüman Olma Şartları Nelerdir ?

Noter onaylı tercüman olmak için iki ana şart bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, diğer şart ise tercüme yapacağı dile hakim olabileceği bir üniversiteden mezun olmaktır.

Noter Onaylı Tercüme Ücretleri

Noter onaylı tercüme diğer tercüme türlerine göre daha maliyetli bir tercüme türüdür. Noter masrafları ve tercüman masrafları ana iki kalem olarak öne çıkmaktadır. Noter onaylı tercüme fiyatları tercüme yapılacak dokümanların sayısına ve türüne göre değişmektedir. Bu konudaki en net bilgiyi bir noter onaylı yeminli tercüme bürosundan alabilirsiniz.

Noter onaylı tercüme ofisi resmi makamlara sunacağınız yabancı dildeki belgelerin resmi nitelik kazanması için sizlere tercüme hizmeti vermektedir.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/noter-onayli-tercume

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.