Sermayesiz İş Fikirleri

İçimizdeki girişimci sürekli bize yeni fırsatlar ve iş fikirleri konusunda düşündürür durur. Bunlar içerisinde özellikle az sermayeli yada sermayesiz iş fikirleri ise en çok aradığımız ve bakındığımız fırsatlardır.

Bir iş kurmak istediğimizde kuşkusuz iki sermaye problemi yaşarız. Birincisi kuruluş sermayesi diğeri işletme sermayesi. Kuruluş sermayesi, bir iş fikrini hayata geçirmek için gerekli harcamaların tümünü içerir. İşletme sermayesi ise, kurduğumuz işin kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar, genelde bu 6 aylık bir periyottur, gerekli aylık giderlerin karşılanması için ayrılan sermayedir. Ülkemizde açılan işletmelerin %40’nın ilk 6 ayda kapanmasının ana nedeni, girişimci kişilerin tüm sermayelerini harcayarak, kredi ve etrafa borçlanarak iş kurmaları ama kara geçinceye kadar olan süreçte harcayacakları bir işletme sermayesi ayırmamış olmalarıdır.

Bu nedenle ilk defa iş kurmak isteyenler için düşük sermayeli veya sermayesiz iş fikirleri en ideal olanıdır. Burada size aklıma gelen iş fikirlerinden bir kaçını paylaşacağım ve daha fazlası için isterseniz taze internet iş fikirleri yazımızı da okuyabilirsiniz..

Halı Yıkama İşi Kurmak:

Özellikle baharın gelmesi ile evlerde bahar temizliği kıpırdanmaları başladı. Sizde makina ekipman almadan bir halı yıkama fabrikası veya işin ehli bir kurum ile anlaşarak, yıkanacak halı bulup, yıkatıp, müşteriye teslim ederek iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bunun için broşür, kartvizit, web sitesi, sosyal medya, yerel gazete vb. gibi kanallardan size uyan bir mecra da reklam yapıp müşteri bulmak, müşterinin sizi aradığında bilgilendirmek, istediği zaman halısını alıp teslim edebilmeniz için bir panelvan araç yeterli olacaktır. Eğer aracınız var ise bunu minibüs tarzı bir araca çevirebilirsiniz. Bunlar biraz sermaye derseniz, işi kurup hiç sermaye harcamadan bulduğunuz müşteri halılarını bir başka halı yıkama işi yapan firmaya paslayarak komisyon kazanarak sermayesiz iş fikrinizi oluşturmuş olursunuz.

Blog Yazarlığı İşi Fikri:

Eğer bilgisayarınız ve internetiniz var ise sizde blog yazarlığını düşünebilirsiniz. Örneğin bu bizim girişim hocası blogumuzda, biz girişim, girişimcilik, iş fikirleri ve para kazanma konusunda blog yazarlığı yaparak okuyucularımıza bilgi ve ilham veriyor, bu ziyaretçileri de gelire dönüştürmeye çalışıyoruz. Siz de ilgili, tecrübeli olduğunuz bir konu veya bir hobiniz hakkında yazmaya başlayabilirsiniz. Blog konularında sınır yok, moda, sağlık, dekorasyon, hobi, eğitim, ne nasıl yapılır gibi bir çok kategori ve alt kategoride uzmanlaşan bir blog oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, bu konuyu belirlemek, okumak, öğrenmek, düşünmek ve yazmak. Ama bunu düzenli bir şekilde ve bir iş olarak görerek yapmak.

Instagramdan Satış Yapmak:

Henüz satıcıların yeni yeni yer almaya başladığı instagram, satış yapmak için harika bir mecra. Sermayesiz iş fikirleri arasında beni de en çok heyecanlandıran girişim şekillerinden bir tanesi.

İlgili yazı: Instagram’da Satış Yapmak

Instagram niçin internetten satış yapmak için en iyi kanal ve güzel bir iş fikri olduğu hakkında yukarıdaki yazıyı hazırladım. Okuyarak, konuya bir adım daha derinlemesine bir bakış getirebilirsiniz.

Broşür Dağıtma İşi Yapmak:

Görmüşsünüz kapımızda marketler, indirim mağazaları, yeni açılan iş yerleri ve kampanya broşürleri, katalogları bırakılır. İşte bunları dağıtan kişi olmak istemez miydiniz. Boş zamanlarınızda hem yürümek hem para kazanmak için ideal bir sermayesi iş fikri bu broşür dağıtımı yapmak. Yapmanız gereken, mahallenizdeki veya yakınınızdaki broşür dağıtan veya dağıtma potansiyeli olan işletmeleri ziyaret ederek broşürlerini dağıtabileceğinizi iletmek. Hiç bir masrafı olmayan pratik bir iş önerisi.

Kombi ve Petek Temizliği İşi yapmak

Kış hafiften kendini hissettirmeye başladı mı kombi ve petek temizliği arayışlarına başlarız. Daha az doğalgaz yakmak ve daha iyi ısınmak için bu temizlik ve bakım gerekmektedir.

Bir petek temizleme makinası ve gerekli aparatları alarak sizde bu düşük sermayeli iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Bu makina ve iş planını bayilik veren bir firmadan alabileceğiniz gibi kredi kartınıza taksit yaptırarak alıp, iş yaptıkça kolayca ödeyebilirsiniz.

Sizin Eklemek İstediğiniz İş Fikirleri:

Yazımıza sizlerde sermayesiz iş fikirleri konusunda aklınıza gelenleri, alt kısma yorum şeklinde yazarak bizlerle ve girişimci arkadaşlarla paylaşırsanız seviniriz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.