Sitenize Zarar Verecek SEO Teknikleri

İster iş için kurduğunuz firma, e-ticaret sitesi olsun ister ise hobi olarak kurduğunuz blog veya forum sitesi olsun başarılı olmak için kullandığınız SEO tekniklerine dikkat etmeniz gerek.

Zira bilinen bir çok doğru yanlış olabilir yada zaman içerisinde yapılan Google güncellemeleri ile faydasız hale gelebilir.

SEO uzmanı diye iş verdiğiniz kişilerin sitenizi Google’da cezalı duruma düşürebileceğini biliyor muydunuz. Zira yanlış uygulanan SEO teknikleri yada güncelliğini yitirmiş eski yükselme metotları web sitenize hiç istemeyeceğiniz zararlar verebilir. Arama sonuçlarından çıkarılmak gibi cezalar, yatırım yaptığınız web sitenizin online mecralardan kaybolması anlamına gelmesi yanında harcadığınız emek ve bütçenin tamamen zarar hanesine yazılması anlamına gelir.

Web siteniz ne olursa olsun, arama motorlarında ilk sayfada yer alması ve ziyaretçi çekmesi amaçlanır. O nedenle ana ziyaretçi kaynağı olan google gibi arama motorlarında öne geçmek için yapılan çalışmalara SEO çalışmaları diyoruz. Bu çalışma uzun süreli bi planlama ve düzenli, sürekli ve dikkatli yapılması gereken bir dijital pazarlama çabasıdır.

O nedenle sitenize zarar verebilecek SEO teknikleri arasından aşağıdakilere dikkat etmenizi tavsiye ederim.

1 Ana Sayfaya Linkleme

Öncelikle baclink ve ana sayfaya linkleme faydalıdır, ama doğru şekilde ve oranında yapıldığı zaman.

SEO çalışmaları için baktığınızda hemen her yerde backlink ve backlink paketlerine rastlarsınız. Her ne kadar sitenize verilen linkler önemli olsa da, piyasada uygulandığı şekilde en önemli parçası değildir. Site içi seo, içerik, okuyucu ve arama dostu yapılanma, tanıtım yazısı vb. bir çok şeyin üzerine kuruması gerekli bir stratejidir link yapısı.

Doğru, eskiden sitenize gelen ne kadar çok link var ise o kadar öne geçiyordunuz ama bu 2006’da kaldı. Google artık siteleri değil sayfaları puanlıyor. O nedenle ana sayfaya onlarca link yerine, link verilen noktanın en alakalı olduğu sayfaya backlink verilmesi çok önemli.

Bu nedenle içeriklerin kalitesinin arttırılması, okuyucu dostu haline gelmesi ve backlink yapınızın buna göre yeniden planlanması gerekli. Ana sayfanızda yer almayan ve doğal gözükmeyen bir anahtar kelime ile ana sayfaya link direkt olarak doğallığın dışında gözükerek fayda yerine zarar sağlayacaktır.

2 Link Çiftlikleri ve Link Döngüsü

Bir çok SEO uzmanı yada paket sunan ajanslar size geçici sonuçlar vermek için sitenize link çiftliklerinden link sağlar yada tamamen müşterileri için oluşturdukları doğal olmadığını google amcanın hemen anlayabileceği link döngüsü oluştururlar.

Bunlar yüzlerce hatta binlerce link çıkışı olan siteler olup, artık alınan linkin reklam olduğunu herkesin anlayabileceği yol geçen hanına dönmüş web siteleridir. Kişisel blog yazarı Hakan Kaya’ya göre; link döngüsü ise bir birine linkler veren paravan bloglar ile bir bağlı seri oluşturup serinin sonuna sitenizi ekleyerek link kalitesinin arttırılması amaçlıdır. Ama bu farklı IP’lerde, farklı tadı olan ve tamamen farklı gözüken siteler ile yapılırsa doğal olabilir. Aynı bilgisayardan 10 tane blog açıp fayda beklemek faydasız olacaktır. Onun yerine sizinle aynı içeriklere yada benzer içeriklere sahip blog, forum sitelerinde faydalı yorum backlink ve imza backlink ile çalışabilirsiniz. Üçüncü taraf sitelerde konuk yazar olup, yazar hakkında kısmından kendinize link ve ziyaretçi sağlayabilirsiniz.

Unutmayın, ziyaretçi getiren link en faydalısıdır. Bu ister banner reklam, ister satın aldığınız backlink, ister yorum backlink ister ise tanıtım yazısı olsun, bu kaynaktan ziyaretçi geliyorsa maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

Link Satın Alma

Link edinmenin bir çok yöntemi olduğu gibi ücreti mukabilinde link de alabilirsiniz. Ama bu link kaynağının ücretli link sattığı belli olmamalı ve organik görünmeli, aksi halde bu link penaltıya sebep olabilir. Özellikle link satan yerlerden aldığınız linkin geldiği site bir çok kişiye link satmakta olduğundan zaman içerisinde bu konu ortaya çıkacaktır. Bunun yerine belirli sayıda link çıkışı olan yada sizin ulaştığınız sitelerde link bulundurmak daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

Alakasız veya Penaltılı Siteden Link Alma

Web siteniz içeriği, sektörü yada faaliyet alanı ile tamamen alakasız sitelerden link almanın faydası olmayacaktır. Aynı zamanda link aldığınız sitenin kötü veya penaltı almış olması sizi de sıkıntıya düşürür.  Örneğin ev tekstili ürünleri satan bir e-ticaret siteniz var diyelim, bu siteye bir tatil sitesinden backlink almanın faydası olur mu? Aldığınız site ne kadar iyi olursa olsun faydası çok az yada zararlı olacaktır, zira organik olmayacaktır. Ama iyi bir tatil sitesi veya gezi blogundan link alma şansınız oldu, o zaman hemen bir ilgi sayfa oluşturup, bu sayfaya link almak en iyi çözümdür. Bu sitenizde, örneğin “yazlık evleriniz için sandalye kılıfı” gibi bir ürün oluşturup buna yada “tatile giderken yanınıza almanız gereken ev tekstili ürünleri” gibi birleştirici bir blog yazısı oluşturup bu sayfaya link alabilirsiniz. Örnekler ve fikirler siteniz için buradan çoğaltılabilir.

3 Çoklu İçerik

İçerik hala kral. Kaliteli, seo uyumlu ve okuyucu dostu bir makale kadar web sitenizi bir adım öne taşıyacak başka bir şey olamaz. Ama duplicate içerik dediğimiz yani aynı konuda benzer, aynı anahtar kelime kurgusunda birden fazla yazı çoklu içerik olarak adlandırılır. Ve bu aynı yazının kopyaları gibi algılanan yazılar fayda yerine zarar sağlar. O nedenle web sitenizdeki içerikler içinde birbirine çok benzeyenler var ise bu yazıları birleştirmelisiniz. Çok ziyaretçi alanın içine diğerlerini ekleyerek, diğerlerini yönlendirmeniz ve silmeniz doğru çözüm olacaktır.

Ayrıca bu yazıları bir biri içine katarak,içeriğinizi güncellemek ve daha değerli hale getirmek de ayrı bir avantaj. Daha fazla içerik değil daha kaliteli içerik hedeflemelisiniz. Eskilerin dediği gibi kemiyyet değil keyfiyyet önemlidir.

4 Çok Reklam

Google, sosyal medya ve site içi gibi internet reklamları kuşkusuz ziyaretçi çekme, bilinirlik ve markalaşma için önemli. Ama sitenizin reklam ile ziyaretçi sağladıkça, organik aramalardan, sosyal medya ve direkt gelen gibi diğer kanallardan ziyaretçi sayısı da kaliteli bir site için artış gösterecektir. Ama böyle olmadığı ve sadece reklama bağımlı kaldığı zaman organik ve doğal gözükmeyeceği gibi faydasız içerik barındırdığı  imajı çizecektir. Bu nedenle çok yönlü ilerlemelisiniz.

Eğer web siteniz reklam, satış ortaklığı ve tanıtım gibi yollar ile para kazanıyor ise bunları eklerken daha özenli olmalısınız. Her tarafa reklam ve banner koymak web sitenizin ziyaretçisini sıkacaktır. Aynı şekilde tamamen internet kullanıcısı beğenisini öğrenmeye ve onun gibi davranmaya çalışan arama motorları da bundan memnun olmayacaktır.

5 Yavaş ve Çok Çıkışlı

Hızın her şey olduğu bu dijital çağda yavaş siteyi kim sever ki. Özellikle google hiç sevmiyor. O nedenle hem bilgisayarda hem de mobilde hızlı bir yapıya sahip olmalı web siteniz. Site hızı SEO teknikleri arasında en önemli bileşen. Sitenizin hızlı bir alt yapıya, sorunsuz bir web hostinge, daha küçük boyutlu resimlere ve mobil uyumlu bir temaya sahip olması çok önemli.

Diğer tarftan sitenizden dışarıya çok fazla link çıkışı da eksi olan bir unsur.

Az link çıkışı, hızlı site, kaliteli içerik, okuyucu amaçlı yazılar, kolay okunur ve keyifli içerik, fayda amaçlı yapı, alt sayfalara ilgili sitelerden link, doğal backlinkler, tüm unsurlardan faydalanma gibi daha bir çok SEO teknikleri ile internet dünyasındaki başarınızı geliştirebilir ve daha fazla kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.