Sosyal Medya ile Para Kazanma

Bir çoğunuz “tutkularını takip et” sözünü duymuşsunuzdur. tutkularınız aynı zamanda hobileriniz ise sosyal medya üzerinden fenomenler gibi para kazanma imkanı herkes için var.

Nasıl mı? Sevdiğin işi yaparken insanlar sana nasıl para ödesinler sorusunun cevabı ile aslında konuyu daha kolay izah edebiliriz.

Sevdiğiniz iş veya tutkularınız kodlama, finans, danışmanlık vb.  ise bunları yaparken para kazanmak kolay, hatta bunları sosyal medya aracılığı ile daha geniş kitlelere ulaştırarak daha fazla müşteri edinmek de.

Ama ya hobiniz, tutkunuz veya sevdiğini şeyler fotoğraf çekmek, tatlılar yapmak, resim yapmak, çiçek yetiştirmek belki organik ürünler yetiştirmek veya oyuncak kolleksiyonu yapmak gibi farklı şeyler ise.

Olur mu demeyin sosyal medya da bugün gezi fotoğrafları paylaşarak yada yemek tarifleri anlatarak, çiçek yetiştiriciliğini öğreterek yada sadece mangal-barbekü konulu videolar çekerek para kazanan sosyal medya girişimcileri var.

Evet kolay değil, uzun bir yol, ve göründüğünden çok fazla emek isteyen bir uğraşı. Ama hobinizi veya tutkunuzu bir kariyere dönüştürmek ve ondan para kazanmak için internet çağı hemen yanınızda.

Öncelikle başlamanız gerekiyor. Bir blog açabilir, sosyal medyadan fotoğraf ve anlatımlar paylaşabilir veya hobinizle ilgil videolara çekebilirsiniz. Bunlardan birisi veya hepsinden faydalanabilirsiniz. Ama sadece bir konuya odaklandığınızda, o konuda kendinizi çok geliştirdiğinizde, takipçiler için fayda ürettiğinizde ve artık o alanda uzman sayılan bir fenomen haline geldiğinizde zaten para gelip sizi bulacaktır.

Peki Sosyal Medya’da Para Kazanma Yöntemleri nelerdir?

1- Sponsorluklar

Sektördeki firmaların ürünlerini sizin oluşturduğunuz sosyal medya kanalından direkt hedef kitleye ulaştırmak için oluşturduğu taktiklerdir. Örneğin bir gezgin iseniz size sponsor olarak kendi otellerinde konaklayıp deneyimlerinizi paylaşmanızı yada kişisel gelişim ile ilgili videolar yapıyorsanız ilgili bir kitabı tanıtmanızı istemek gibi farklı sponsor çalışmalar ve sponsor içerikler üreterek para kazanabilirsiniz.

2- Reklam

Sponsorluktan farklı olarak uzun dönemli ilişki olmadan reklam alarak para kazanma tekniğidir. Özellikle Youtuber arkadaşların videolarında gördüğünüz reklam videolar ve blog yazarları için sitelerinde yazı içerisinde gördüğünüz Google reklamları gibi. Bunlar düşük gelirler sağlasa da, belirli bir izlenme veya okunmaya ulaştığınız zaman birikerek aylık sabit bir gelire dönüşebilir.

3- Ürün Satışı

Direkt para kazanma yöntemlerinden birisi olarak sosyal medya hesaplarınızın popülerliğini kullanıp takipçilerinize satış yapmaktır.

Bir e-ticaret siteniz varsa oradaki ürünü, alıp satabileceğiniz bir ürünü veya oluşturduğunuz marka değerini ortaya koyan baskılı tişört vb. gibi ürünleri direkt sizin sattığınız yöntemdir.

Fiziksel ürünlere ek olarak yazdığınız e-book yani e-kitap satışı yada bir e-kurs satışı ile de para kazanabilirsiniz.

4- Satış Ortaklığı

Affiliate marketing olarak geçen satış ortaklığında sizin kanallarınızda başkasına ait ürünün satılması için yaptığınız çalışmalardır. Kısaca bir marka veya markalar ile anlaşıp paylaşımlarınızda onların ürün veya hizmetlerini tanıtırsınız. Ve takipçilerinizin bu ürünü satın almaları için bir link paylaşırsınız. Bu link içerisinde size dair referans kodu içerir ve yönlendirdiğiniz takipçi satın alır, üye olur veya etkileşime geçerse para kazanırsınız.

Bu miktar ürünün kar marjı ve satış stratejisine göre satılan ürün başına belirli bir ücret, satışın yüzdesi, oluşturulan her üyelik için şu kadar gibi farklı komisyon tipleri ile çalışabilir. Bu tarz teklifleri bulmak için gelirOrtakları.com sitesini takip edebilirsiniz.

5- Markalaşma ve Tanıtım

Eğer hizmet sunuyor, bir yer işletiyor veya bir işle meşgul iseniz sosyal medya kanallarını kendinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz.

Böylece potansiyel alıcılara, tedarikçilere ve iş birliği yapmak isteyenlere karşı marka bilinirliği ve kişisel tanınmışlık öğesini kullanabilirsiniz.

Son Cümleler

Bunlar genel olarak sosyal medyada belirli bir takipçi kitlesine ulaşmış kişilerin para kazanma yöntemleridir. Malumunuz sürekli ve kaliteli içerikler üretir, doğru zamanda doğru platformda paylaşır ve sabrederseniz belirli bir süre hızla artan bir takipçi kitlesine ulaşırsınız.

Paylaşımlarınız ise sevdiğiniz şeyler, hobini veya tutkunuz üzerine ise sizinle aynı şeyleri seven binlerce takipçiniz olur. Ve bu popülarite ve ulaşabildiğiniz kişiler sizin için bir satış tüneli oluşturur.

Yukarıda değindiğimiz yöntemlerden kendinize göre uyarlayarak birisi veya bir kaçı ile güzel gelir seviyelerine ulaşmak hayal bile değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.