Taze İnternet İş Fikirleri

Çoğu zaman taze bir iş fikri çıkarmak çok zordur, hele bir girişim olarak iş fikirleri hayata geçirmek çok daha imkansız hale gelebilmektedir.

Bir çoğumuz yeni bir başlangıç yada hızlı para kazanmak için internetten para kazanma yöntemlerine bakmışızdır. İşte size sermaye ihtiyacı duymadan, bir bilgisayar, bir internet bağlantısı ve sıkı bir çalışma ile online dünyada kurabileceğiniz internet iş fikirlerine değineceğim.

Elbette iş fikirleri havuzu çok geniş, bunlardan birini veya daha önce yapılmamış bir iş fikrini hayata geçirmeyi deneyebilirsiniz. Belki de başka ülkelerde çıkmış ama henüz ülkemizde benzeri olmayan girişimleri de kopyala uyarla yapabilirsiniz. O nedenle bu liste sadece bir referans amaçlıdır, fikir dünyanızı geniş tutun.

  • Niş Blog Yazarlığı

Blog yazarlığı eskiden sadece insanların internet dünyasında kendisini ifade etme biçimi idi. Her gün daha fazla insanın online olduğu, akıllı telefonlar sayesinde internetin her yere ulaştığı günümüzde bir bilgi aradığınızda genelde bu bilgiyi edindiğiniz, takip ettiğiniz ve ilham aldığınız yerlerdir blog siteler. O nedenle bloglar artık bir bilgi paylaşım platformu olmaktan öte bir iş fikri olarak öne çıkmaktadır.

İlgi alanınıza uygun, bilgi ve tecrübelerinizle örtüşen bir konuda yazacağınız gibi niş bir alanda bir blog açarak para kazanma şansınız bulunmakta. Niş ise hakkında çok fazla şey bulunmayan, yada henüz o konuya profesyonel bakış getirip o konu ve kategoride uzmanlaşmış blogların olmadığı bir konudur. Bu konuyu tespit edip, o konuda bilgilenip, her gün biraz yazı yazarak öncelikle adsense vb. internet reklamları ile gelir edip ilerleyen dönemde oluşan takipçilerine ilgili konuda hizmet veya ürün sunarak iyi gelirler kazanmanız mümkün.

Özellikle yurt dışında hedef kitlesi geniş olduğu için İngilizce bloglar ile ayda 70.000 dolara kadar para kazanan girişimciler mevcut. Ülkemizde iş fikirleri arasında henüz tam bir iş modeli ve iş planı ile ciddi yaklaşılmayan blog girişimleri ile 5.000 TL üzeri gelir elde eden girişimciler de mevcut. Bizim girişim, iş fikirleri, para kazanmak ve satış yapmak üzerine odaklı olan bu girişim hocası blogumuz gibi herhangi bir alanda .com alan adına bir blog açıp, bir kaç yıla 5bin TL aylık kazançlara ulaşmak çok da zor değil.

  •  Instagram Satıcısı Olmak

Bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak doğan ve insanların kendileri ve çektikleri fotoğrafları paylaşarak popüler olma, keyif alma ve eğlenme üçlüsüne dokunduğu için bir anda popüler olan instagram. İnternetten satış yapmak denilince önce e-ticaret sitesi, sonra potansiyel müşterilerin vakit geçirdiği sosyal medya mecraları ve ardından mobil birer pazaryeri haline geldi. Bunlarda hep amaç elindeki ürünü potansiyel alıcıya tanıtmak, yani talep eden müşteriye ulaşıp ona ürünü arz edip satışa dönüşen ziyaretçi sayısına odaklanmak idi.

Oysa ki instagram, doğası gereği keyifli fotoğraflar paylaşılan bir mecra iken bu paylaşımların arasına serpiştireceğiniz ürün satış fotoğrafı altına ekleyecek açıklamalar ile resimler arasında dolaşan takipçiyi yani ziyaretçiyi ürünü talep etmeye itmek üzere kurgulanmakta. Yani instagram zerinden satış yapmak aslında ürünü talebi olan ziyaretçiye ürünü sunmak değil, ziyaretçiyi ürünü talep eder hale getirmek mantığı nedeniyle e-ticaret en zevkli hali.

İlgili yazı: Instagram Üzerinden Satış Yapmak

Sizde mevcut satış kanalınızı taşıyarak instagramdan satış yapmak veya yeni bir girişim olarak bu iş fikrini değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bunun için bir ürün belirlemek, benzer ürünleri satan butik mağaza ve satıcıları inceleyerek detayları öğrenebilirsiniz. Bunun ardından güzel bir isimle sizde instagram butik mağaza hesabını açıp, satış yapmak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Öncelikle paylaşım sisteminizi belirlemelisiniz. Eğlence, manzara, keyif, bebek, kedi vb. fotoğraflar paylaşıp aralarına ürün fotoğrafları ekleyerek satış yapmaya çalışacaksınız. Ürününüze talepte bulunabilecek hesapları ise etiketler veya diğer ilgili hesapları takip edenleri takip ederek veya onların fotoğraflarını beğenerek sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Uygulama Geliştirme İş Fikri

Artık akıllı telefon ve tabletlerimiz için olmazsa olmazlarımız uygulamalar. IOS, Android ve Windows işletim sistemleri ile çalışan cihazlara özel uygulamalar ile telefon kullanma deneyimlerimiz geliştirmeye çalışıyoruz.

Sizde bir uygulama geliştirerek bu eko sistemde yer alıp mobilde büyüyebilirsiniz. Unutmayın, illa ki programlama veya uygulama yazma bilmenize gerek yok. Siz işin başında olan uygulamayı tasarlayan, pazarlayan ve geliştirme fikirlerini ortaya çıkaran kişi olun. Yazma işini bir freelancer veya uygulama yazma konusunda uzman bir yazılım firmasına kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

One thought on “Taze İnternet İş Fikirleri

  • 11 Mayıs 2016 tarihinde, saat 09:58
    Permalink

    Gerçekten çok güzel iş fikirleri, teşekkürler Hakan bey, Yeni girişimciler için kolay başlangıç seviyesi ve düşük sermaye ihtiyacı nedeniyle internet iş fikirleri ve projeleri çok önemli.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.