Web Sitesi İsmi Alma

Artık internette ben de olmalıyım, işimi internete taşımalıyım dediniz veya internet tabanlı bir proje fikrinizi hayata geçirmek istediniz. Elbette ilk bakacağınız şeyler işletmenize bir marka isim ve web sitesi ismi alma olacaktır. İşletme yani firma isminiz ile web siteniz aynı veya farklı isimlerde olabilir.

İsimse çerken nelere dikkat edilmesi konusuna değindikten sonra alan adı satın alma hakkında pratik bilgiler verelim. Öncelikle seçeceğiniz domain, işiniz ile uyumlu olmalıdır.Akılda kalıcı, okunuşu kolay, mümkün olduğu kadar kısa, mümkünse iz bırakıcı bir isim almanızda fayda var.

Kısa alan adları en pahalı olanlarıdır. Mümkünse domain ismi tek kelime olmalıdır. Web sitesi ile ne yapacağınız da bu seçimde önemli rol oynamaktadır. Eğer bir kişisel blog ise isim, soyisim veya isimsoyisim şeklinde olabilir. Eğer bir bilgi blogu ise bu “girisimhocasi.com” blogumuz gibi konuyla veya sektörle alakalı bir isim olmalı ama markalaşması da kolay olmalı.

Eğer bir e-ticaret sitesi ise satacağınız ürün veya ürün kategorisi ile ilgili olabilir. İnternetten satışlar için trend isimlerden olan sepeti, marketi, trendi, concept, mağaza gibi ekler içerebilir.

Eğer bir firma sitesi ise firma ünvanınız ile aynı olmasında fayda var.

Alan Adı Satın Alma

Alan adı olarak belirleyip web sitesi ismi alma aşamasına geçtiğimizde ise domain satışı gerçekleştiren onlarca yerli ve yabancı siteden alım yapabilirsiniz. Alttaki yazımızda bu konuda daha detaylı bilgiler vermeye çalıştık.

Buradan alacağınız alan adı mümkünse .com olmalıdır. Diğer uzantılar zaruri hallerde kullanılabilir ama .com başkasında ve hele hele aynı sektörde ise .net .org .ist gibi domainler rekabeti .com domain sahibi lehine genişleteceğinden kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.