Yeni Bir Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir web sitesi kurmak yada mevcut web sitenizi yenilemek için iş başına geçmeden önce iyi bir web sitesi planlamasına ihtiyacınız bulunmaktadır.

Bu planlama en azından aşağıdaki başlıklarda plan ve strateji içermelidir.

Domain Seçimi:

Domain seçimi en önemli başlıklardan bir tanesidir. Markanızı, ürününüzü ve kullanacağınız anahtar kelimenizi içermesi Google nezdinde yükselmenizi kolaylaştıracaktır. Tabi ki domainin(alan adının) akılda kalıcı olması, okunuşunun kolay ve akıcı olması, mümkünse Türkçe karakter içermemesi de bir o kadar önemlidir. Diyelim ki kombi satışı yapıyorsunuz ve bir e-ticaret web sitesi açmayı düşünüyorsunuz. Firma isminiz özçınar diyelim, açacağınız ozcinar.com gibi bir site markanızı öne çıkaracak iken kombifoni.com benzeri içerisinde kombi ihtiva eden bir site e-ticaret sitesi yani internetten kombi satışı için daha uygun, okunuşu kolay ve akılda kalıcı olacaktır. Veya birincisini kurumsal bir web sitesi, ikincisini ise online mağaza olarak açarak daha detaylı bir strateji geliştirebilirsiniz.

Yukarıda değindiğimiz gibi işletme isminiz, anahtar kelimeler, bulunduğunuz şehir, .com veya .com.tr seçimi, .io .shop vb. yeni alan adı uzantıları tercihi gibi bir çok doneyi ortaya koyarak bir planlama çok daha faydalı olacaktır.

Markanızı ve Kişiliğini Öne Çıkarın:

Markanız ve markanıza yüklediğiniz kişilik de web sitesi kurulum aşaması öncesinde planlamalara ilave edilmesi gereken bir unsurdur. Müşterileriniz sizi ve markanızı nasıl bilsin, hangi alanda konumlandırsın, nasıl tanısın, renkleriniz neler olsun gibi kişilik envanteri ile strateji geliştirilmelidir.

Siteniz Nasıl Kullanılacak Bilmek:

Müşterileriniz kuracağınız sitenize nereden gelecek, hangi tarayıcılarda gezinecek ve hedef müşterilerinizin internet kullanım alışkanlıklarını bilmek önemli. Örneğin mobilde daha aktif olan gençler için mobil uyumlu bir site, orta sınıf eğitimle ve tablette gezinen müşteriler için kaydırılabilir ve dokunmaya duyarlı bir site gibi kullanım alışkanlıklarını önceden belirlemek ve sitenin tasarımı ona uygun yapmak önemli.

Diğer taraftan siteniz müşterilerinize ne sunacak ve müşterileriniz web sitesi üzerinden neler edinecek belirlenmelidir. Bir eticaret sitesi ise görsellerin özgün fotoğraf ile desteklenmesi, bilgi edinecekse özgün ve kullanıcı dostu yazılar içermesi, hizmet verilecekse hizmeti açıklayıcı ve iletişime geçmeyi kolaylaştıran bir site gibi detaylar web sitesi kurulum stratejisi planına dahil edilmelidir.

SEO Stratejisi:

Her site, kullanım amacı ne olursa olsun, gelen ziyaretçi sayısı ve bu gelen ziyaretçilerden müşteriye dönüşme oranı ile başarısı ölçülür. Bu nedenle web sitesi kurulumundan itibaren en az 1 yıllık bir SEO ve gelişim stratejisi belirlenmelidir. Bu strateji içerik geliştirilmesi, sitenin sosyal mecralarda yer alması, takipçi kazanması, Google ve sosyal medya reklamasyonları, linkleme yapısı, tanıtım makaleleri yayınlanması gibi unsurlar cihetinden detaylı planlanmalı ve adım adım geliştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.